Ostrava – Rozvoj církevní turistiky, jmenování pomocného biskupa a završení procesu majetkového narovnání mezi státem a církvemi byla hlavní témata setkání novinářů s biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem. Tiskové konference se ve čtvrtek zúčastnili zástupci osmi médií včetně České televize a ostravského rozhlasu. Na dotazy novinářů odpovídali také generální vikář Mons. Martin David a biskupský vikář pro pastoraci P. Vít Zatloukal. Setkání moderoval kaplan pro média P. Dr. Marcel Puvák.
750. výročí Ostravy i svatoření Hedviky Slezské
Biskup František Václav Lobkowicz ve svém úvodním slovu připomněl hlavní události, které diecézi během roku 2017 čekají. Společně s městem Ostravou si biskupství připomene 750 let od první písemné zmínky o městě v listině olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburku. Církev si letos připomíná rovněž 750 let od svatořečení svaté Hedviky, která je patronkou Slezska a ostravsko-opavské diecéze. Další výročí čeká oboru Hukvaldy, která je od 1. 10. 2014 součástí majetku diecéze po majetkovém narovnání mezi státem a církvemi. V roce 1567 oboru založil olomoucký biskup Vilém Prusinovský. Diecéze se zapojí do národní pouti do Fatimy u příležitosti 100. výročí zjevení Panny Marie a celostátního setkání mládeže v Olomouci (15.-20. 8. 2017). Jubileum sv. Hedviky oslaví celá diecéze 28. 10. poutí do polské Trzebnice k hrobu světice.
Pokračování projektu Dny víry v roce 2017
Biskupský vikář pro pastoraci P. Vít Zatloukal informoval novináře o pokračování aktivit, které biskupství nabídlo veřejnosti při loňských oslavách 20. výročí od založení diecéze. Podobně jako během Dnů víry 2016 bude také letos církev přítomná v centru města Ostravy s prezentací pastoračních aktivit a pozvánkami na Noc kostelů (9. 6. 2017) a křesťanský hudební festival Slezská lilie (10. a 11. 6. 2017). Již od února budou v klubu Stará aréna v centru Ostravy veřejnosti nabídnuty diskuzní večery na různá duchovní a společenská témata.
Čekání na volbu pomocného biskupa
Biskup František Vávlav Lobkowicz se s novináři podělil o pohnutky, které jej vedly k rozhodnutí k oslovit papeže Františka s prosbou o jmenování pomocného biskupa. Současně popsal médiím složitý proces jmenování biskupa. Ostrava tak má s největší pravděpodobností před sebou událost svěcení nového biskupa, kterou město ve své 750 leté historii ještě nezažilo. Ostravsko-opavská diecéze se přiřadí k dalším pěti diecézím a arcidiecézím v České republice, které mají vedle sídelního biskupa, také pomocné biskupy. Biskup Lobkowicz očekává jmenování nového světícího biskupa do letošních Velikonoc.
Rozvoji „Církevní turistiky“ pomohou otevřené kostely
Generální vikář Mons. Martin David referoval o projektu Církevní turistika, který se rozvíjí již druhým rokem také v ostravsko-opavské diecézi. Novinářům představil nově vydaný průvodce s názvem „Duchovní dominanty slezsko-moravského příhraničí“, který se podařilo připravit ve spolupráci s partnetskou diecézí Opole. Více než padesátistránková brožurka financována z dotací EU zahrnuje čtyřicet turistiky zajímavých církevních staveb v ostravsko-opavské diecézi a čtyřicet staveb v opolské diecézi. Turisté se již více než rok mohou zastavit v opravené katedrále Božského Spasitele v Ostravě. Průvodci zaznamenali více než padesát tisíc návštěvníků, kteří se do kostela přišli podívat mimo pravidelné bohoslužby. V letošním roce by se k otevřené katedrále měla přidat další turisticky atraktivní místa. V diecézi se připravuje otevření až čtyřiceti dalších kostelů, kde budou lidem zejména během turistické a poutní sezóny k dispozici průvodci. Biskupství se inspirovalo ve Zlínském kraji, kde od roku 2009 funguje společný projekt olomoucké arcidiecéze a krajské samosprávy s názvem „Otevřené brány“.
Diecézi se vrátilo 99,99 % majetku
Tzv. „Restituční tečku“ v tomto roce očekává ostravsko-opavské biskupství. Proces majetkového narovnání mezi státem a církvemi bude tak v regionu završen. „V současné době je vypořádáno 99,99 % všech majetkových nároků. Už schází jen dva hektary pozemků z majetku biskupství a osmnáct hektarů zemědělské půdy a polností v majetku farností,“ upřesnil generální vikář Mons. Martin David. Samostatné hospodaření umožňuje církvi investovat do navrácených nemovitostí a rozvíjet vlastní hospodářskou činnost především prostřednictvím nového odboru Biskupské lesy.
Biskupství zaměstnává 440 osob, z toho 210 duchovních
V současné době diecéze zaměstnává 440 osob, přičem 210 z nich jsou svěcené osoby – kněží a jáhni a ostatní zaměstanci působí v administrativě, majetkové správě nebo se podílejí na pastorační činnosti a vzdělávání. Z celkéhové počtu zaměstanců pracuje 65 lidí v novém odboru Biskupské lesy. Odborné práce v lesnické výrobě pro diecézi zajišťuje dalších 400 živnostíků, kteří se podílejí na výsadbě, údržbě lesních porostů, těžbě a svozu dřeva.
Foto: P. Dr. Marcel Puvák