Skip to main content
Vyhledat

Hrčava – Uctít Pannu Marii, Královnu Pokoje přišli v sobotu 20. 8. na hranici tří států Slováci, Poláci i Češi. Trojmezí u obce Hrčava se stalo již po osmé cílem poutníků tří sousedních zemí. Až 1500 „goralů“ se zúčastnilo mše svaté, kterou sloužil biskup Tomáš Gális ze Žiliny a biskup Roman Pindel z diecéze Bielsko-Biala. Ostravskou-opavskou diecézi reprezentoval biskupský vikář Mons. Adam Rucki, který letos také kázal. Po skončení bohoslužby zůstali lidé na Trojmezí celé odpoledne. Ochutnávali tradiční jídla svých sousedů a sledovali vystoupení lidových uměleckých souborů.

Z Polska i Slovenska na Trojmezí připutovaly stovky lidí. Řada z nich v pestrobarevných krojích, doprovázeni kapelami a hasiči s prapory. Od kostela sv. Cyrila a Metoděje z Hrčavy se vydala skupinka čítající něco málo přes sedm desítek poutníků. S růženci v rukou došli k Trojmezí, které se od roku 2008 z iniciativy žilinského biskupa rok co rok stává místem společných modliteb a slavení. „Hranice, která lidi rozdělovala, spojuje. Takováto duchovní setkání na hranicích jsou lékem na bolesti tohoto světa,“ řekl na uvítanou starosta obce Čierné Pavol Gomola. Předseda Rady Gminy Istebna Jan Gazur přečetl pozdrav polského prezidenta Andreje Dudy. Pozvání na akci adresovali Poláci také premiérce své země. Beata Szydło se však nemohla letos osobně setkání tří národů zúčastnit.

Dřevěný přístřešek pro oltář byl letos nově zbudován hlouběji na polském území. Pár metrů od hraničních kamenů jsou totiž vyhloubeny základy pro nový penzion. Staví se však také na české straně hranice. „Bude tady stát malá hospůdka,“ uvedl starosta obce Hrčava Peter Staňo, který na setkání přišel v tradičním gorolském kroji. A nebyl sám. Stejný oděv na sobě měl i starosta obce Jablunkov Jiří Hamrozi doprovázený manželkou nebo vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiří Cienciala.

Největší stavební ruch prožívají v současné době na slovenské straně hranice. Desítky metrů od Trojmezí povede dálnice ze Slovenska do Polska. Údolí obce Čierna překlenul již loni nejvyšší betonový most ve střední Evropě. V nejhlubším místě dosahuje výška pilíře 84 metrů. Dálnice spojující Čadcu s městem Zwardoń bude otevřena v příštím roce. Naopak dřevěný můstek, kterým každoročně přecházeli slovenští poutníci hraniční potok, byl nedávno stržen kvůli špatnému technickému stavu. Slováci proto letos využívali provizorní lávku ve směru do Polska nebo přišli po zpevněné silnici přímo z Čierné do Hrčavy a odtud na Trojmezí.

Foto: Pavel Siuda a Isabela Siudová

Fotogalerii z akce naleznete v sekci Publicita.

Close Menu