Ivančena – V pomyslnou skautskou dálnici se v sobotu 23. 4. proměnila modrá turistická trasa směřující z Malenovic na Lysou Horu. Kroky stovek chlapců a děvčat ve skautských krojích směřovaly k Ivančeně. Všichni pospíchali k místu s kamennou mohylou, která již téměř sedmdesát let připomíná památku skautů popravených 24. 4. 1945 nacisty. Prvních šest kamenů na místě položilo 6. 10. 1946 šest jejich kamarádů z 30. oddílu Junáka z Moravské Ostravy. Dnes z nich žijí poslední dva. Ing. Petr Fiala a MUDr. Jaroslav Rozsypal obklopeni stovkami junáků z celé České republiky uctili v poledne u mohyly jejich oběť slavnostním nástupem a zpěvem Československé a skautské hymny.
O hodinu dříve se na pasece za rozcestím ve směru na Kykulku shromáždili skauti na mši svaté. Letos ji sloužil biskupský vikář pro pastoraci P. Vít Zatloukal. Domovenky účastníků bohoslužby dokazovaly přítomnost věřících skautů ze všech koutů České republiky. Společně se modlili skauti ze Šenova, Havířova, Opavy, Frýdku-Místku, Veřovic, Studénky, Kopřivnice, Lubiny, Domoradovic, ale také z Boskovic, Velkého Újezda, Polné, Prahy, Mostu a dalších míst naší vlasti.
V Brně na všechny vzpomínal biskup František Václav Lobkowicz, který každoročně společně se skauty na Ivančenu vyšel a sloužil pro ně mši svatou. Z nemocničního pokoje jim poslal vzkaz. „Věřte, že bych byl nejraději pěkně ve skautském stejnokroji mezi vámi. Ale jsou v životě chvíle, kdy musíme jinak. Jsou hory, které rádi zdoláváme pro radost nebo rekreaci, jsou také hory, na které chodíme za nějakým ušlechtilým účelem, jako je naše každoroční setkání u mohyly na Ivančene. Pak jsou hory, které vyrostou před námi v podobě nemoci, bolesti, zkoušky či nebezpečí, a které se musíme také snažit překonat,“ napsal biskup Lobkowicz skautům. Celý text zde.
Kamenná mohyla, kterou desítky let budovali skauti a trampové z vlastnoručně přinesených kamenů, několikrát změnila podobu. V dobách komunismu ji ničili příslušníci Veřejné bezpečnosti, v dobách svobody pak vandalové. Na začátku 90. minulého století měla podobu kamenných zídek, mezi nimiž bylo možné procházet. V prosinci 1994 došlo k vážné devastaci mohyly, kdy se neznámí vandalové neštítili na kusy rozbíjet také pamětní desky. Skauti památník znovu vybudovali. Její neustálé navyšování však již několik let hrozí zřícením, proto se rozhodli ji znovu přestavět.
Architektonickou soutěž vyhráli architekti Petr a Bavel Buryškovi, kteří navrhli přeměnu památníku jeho rozložením do terénních vrás. Kamenné zídky budou svah zpevňovat a zatěžovat rovnoměrně a nebude docházet k jeho sesouvání. „Rozprostření pietních kamenů do opěrných stěn, zapažujících nově vznikající přírodní terénní stupně, tvoří prostor a pokorně do něj vyzařuje vzpomínku na zavražděné skauty. Vytvořené kaskády tvoří akusticky výhodný přírodní amfiteátr poskytující všem dobrý výhled na řečníky při tradičním shromáždění na sv. Jiří,“ uvedli autoři vítězného návrhu, který se začně realizovat již v květnu tohoto roku.
Celková rekonstrukce skautské mohyly Ivančena bude probíhat během víkendů až do podzimu, kdy bude v sobotu 8. října odhalena nová podoba památníku. U této příležitosti proběhne také konference věnovaná historii Ivančeny a skautskému odboji, křest knihy vydané k 70. výročí a bude zahájena putovní výstava.
Více k tématu skautského památníku Ivančena na www.ivancena.cz
Foto: Pavel Zuchnický
Fotogalerii ze 70. výstupu na Ivančenu najdete v sekci „Publicita“.