Skip to main content
Vyhledat

Hukvaldy – Pod bílou plachtou se od pondělí 4. 4. až do pátku 8. 4. skrývalo v oboře Hukvaldy překvapení pro místní obyvatele, turisty a novináře. Na bludný kámen totiž opět usedla bronzová socha lišky Bystroušky, která nahradila před necelým rokem odcizené dílo sochaře Karla Vávry z památníku skladatele Leoše Janáčka. 

„V bajce, jejímž autorem je Rudof Těsnohlídek, liška Bystrouška dopadne špatně. Zastřelí ji pytlák Haraška a ocas lišky daruje své nevěstě jako svatební dar. Před necelým rokem v noci na 27. 5. jsme byli přinuceni psát nové příběhy hukvaldské lišky,“ uvedl generální vikář ostravsko-opavské diecéze Mons. Martin David před slavnostním odhalením nové sochy a pamětní desky v oboře Hukvaldy.

Stejně jako libreto opery Leoše Janáčka, mají nové příběhy lišky Bystroušky tři dějství. „Aktéři prvního dějství tady z největší pravděpodobností nejsou,“ uvedl na adresu těch, kteří vzácný artefakt pod rouškou tmy a bouřky z obory neznámo kam odnesli.

Děj druhého dějství je však o mnoho zajímavější. „Týká se všech těch, kteří se zapojili do obnovy památníku a stáli za vytvořením kopie sochy,“ pokračoval generální vikář Martin David. Vyjmenoval dědice autorských práv k dílu sochaře Karla Vávry, umělecké slévače z Veverských Knínic a firmu MCAE Systems z Kuřimi, která se zabývá 3D technologiemi. Právě s využitím moderních metod 3D skenerů a tiskáren se podařilo mladému sochaři Adamu Krhánkovi na základě třiceti detailních snímků původní lišky vytvořit model pro odlití nové bronzové sochy.

„Aktéry třetího dějství nových příběhů lišky Bystroušky jsme právě dnes my, při jejím slavnostním vrácení do obory,“ uvedl Martin David. Slavnostní ráz události dodaly fanfáry trubařů Biskupských lesů, vystoupení dětského souboru „Lašánek“ místní základní školy a přítomnost řady pozvaných hostů a místních občanů, kteří si první setkání s liškou Bystrouškou v oboře nenechali ujít. Nechyběli ani turisté.

Závoj zvědavosti padl po odhalení sochy. Bílou plachtu společně ze sochy sňal generální vikář Martin David společně se starostou obce Hukvaldy Luďkem Bujnoškem. Konečně začaly cvakat spouště fotografů, které zachycovali první pohlazení oháňky,oháňky, tlapek a čenichu lišky. Sochaři i slévačům z dílny Waller-Matějíček se podařilo do obory Hukvaldy vrátit věrnou kopii původní lišky včetně dozlatova vyhlazených částí.

Náklady na obnovu bronzové sochy lišky Bystroušky a pamětní desky budou hrazeny z pojištění, které po krádeži uplatňuje na pojišťovně Unica majitel obory Hukvaldy, kterým je od 1. 10. 2014 ostravsko-opavské biskupství. Na náklady církve bylo upraveno okolí památníku, který je nyní snadno přístupný po kamenných stezkách ze dvou směrů od silnice. Terénní úpravy v hodnotě 214 tisíc korun hradilo biskupství z vlastních zdrojů.

V pátek 8. 4. byly spuštěny internetové stránky obory Hukvaldy na www.oborahukvaldy.cz.

Další snímnky najdete ve fotogalerii v sekci publicita.

Foto: Pavel Zuchnický

{phocagallery view=category|categoryid=303|limitstart=0|limitcount=0}

Close Menu