Skip to main content
Vyhledat

Brno – Ostravsko-opavské biskupství se ve dnech 14. až 17. 1. poprvé zúčastnilo veletrhu cestovního ruchu REGIONTOUR 2016 v Brně. S nabídkou atraktivních míst ze severní Moravy a Slezska se připojilo ke stánku „Církevní turistika“, kterým se prezentuje brněnské biskupství. Vlastní stánek nabídlo návštěvníkům veletrhu Arcibiskupství pražské s expozicí zaměřenou na 700. výročí narození Karla IV. Další výstavní box společně zaplnila nabídka českobudějovického a litoměřického biskupství, které lákalo na ochutnávku piva z čerstvě otevřeného pivovaru sv. Štěpána.

Zaujala cihlová architektura Hlučínska

Stánek s expozicí církevní a klášterní turistiky navštívilo během čtyřdenního veletrhu několik tisíc návštěvníků. „Největší zájem měli o přehlednou brožuru poutních míst brněnské diecéze spolu s nabídkou pokojného zázemí na farách či v klášterech, kde je možné najít prostor pro odpočinek a obnovu duchovních, duševních i fyzických sil,“ uvedl manažer církevní turistiky při ostravsko-opavském biskupství Martin Hiltavský, který do Brna přivezl informace o katedrále, poutních místech Cvilín, Frýdek, Maria Hilf nebo dřevěných kostelech v Pobeskydí. „Nejvíce lidi zajímají cihlové stavby na Hlučínsku od architekta Josefa Seyfrieda, podle jehož plánů byl postaven např. kostel sv. Jana Křtitele v Sudicích nebo kostel sv. Bartoloměje v Kravařích,“ uvedl Hiltavský.

V Polsku mají biskupství své cestovní kanceláře

Veletrh REGIONTOUR 2016 byl rovněž příležitostí k propojení spolupráce mezi diecézemi, které se výstavy zúčastnily na stánku církevní turistiky nebo měly vlastní prezentaci. „Podařilo se nám navázat spolupráci na propagaci s diecézí českobudějovickou, litoměřickou a pražským arcibiskupstvím,“ doplnil Martin Hiltavský. O nabídku českých a moravských diecézí se zajímali také zástupci z Polska, kteří mají ve své diecézi na starosti cestovní ruch. „V Polsku mají při biskupstvích zřízenou vlastní cestovní kancelář, která nabízí zájezdy na místa spojená s náboženstvím, ale také na místa, která slouží k relaxaci a rekreaci,“ řekl Hiltavský.

Fary přestavěné na penziony

Mezi nabízenými letáky mizely z pultu výstavního boxu také informace o možnosti ubytování na farách nebo v klášterech. V současné době je možné vybírat z dvaceti míst po celé republice, které jsou zapojeny do projektu Církevní turistika. Dvě fary jsou z děkanátu Bruntál. „Nabízím ubytování na faře v Malé Morávce a v Andělské Hoře. Zájemců je dost. Již nyní jsou obsazeny všechny termíny během jarních prázdnin,“ uvedl farář z Malé Morávky P. Marek Žukovski, který se přijel na veletrh inspirovat u brněnských kolegů, kteří mají s úpravou far na rekreační nemovitosti dobré zkušenosti. „K účasti na projektu Církevní turistika zveme další farnosti, které mají prostory k ubytování. Výhodou pro ně je, že naše internetové stránky navštíví ročně 660 tisíc uživatelů, kteří hledají vhodné místo pro dovolenou,“ uvedl ekonom brněnského biskupství Petr Zelenka.

Close Menu