Frýdek – Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku byla poslední den v září svědkem první Diecézní poutě seniorů, na kterou se sjelo kolem 300 poutníků z mnoha koutů diecéze. Pouť se konala k oslavě Mezinárodního dne seniorů. Připravilo ji Biskupství ostravsko-opavské, Centrum pro rodinu spolu s prvním diecézním kaplanem pro seniory v republice P. Romanem Janáčem.
Do zcela zaplněné baziliky přijeli lidé, kteří pravidelně navštěvují seniorské aktivity, ale i ti, kteří se s nimi setkali poprvé. Otec Roman, hlavní celebrant mše svaté, na počátku kázání vyjádřil svou hlavní prioritu – povzbuzovat seniory k lásce k Božímu slovu, aby na přímluvu sv. Jeronýma našli vztah k Bibli. „Důležité je mít otevřené srdce, protože do našich starostí, nemoci se nabízí Boží slovo. Než něco zařídíme, lékaře, návštěvu…, musíme se snažit a překonat mnohé bariéry, ale s Božím slovem nemusíme nic zařizovat, je bezbariérové. Písmo svaté je stále na dosah a může nám dát sílu pro dny, kdy jsme sami,“ promlouval k poutníkům otec Roman.
Kromě dvou zpovědníků, kteří po dobu mše svaté sloužili svátostí smíření, koncelebrovali s otcem Romanem mši svatou také děkan frýdeckého děkanátu Mons. Rudolf Sikora, o. Jan Wojnar z Dobratic, o. Paweł Pruszyński z Fulneku, o. Jan Vecheta z Domaslavic, o. Radim Zielonka z farnosti Zátor, o. Stanislav Zwyrtek z farnosti Pustkovec, který je nyní v Domě pokojného stáří u Panny Marie Frýdecké, a o. Antoni Dewor ze skoczowského děkanátu z Polska.
Po mši svaté si senioři prohlédli kryptu baziliky a přesunuli se do Frýdeckého zámku na přednášku otce Romana „Pestrost podzimu, pestrost stáří“. Před přednáškou se u kávy a koláčků seznamovali, povídali si a někteří nabízeli novým zájemcům, že pojedou na některou seniorskou aktivitu společně. Pouť byla zakončena zajímavým kulturním programem žáků ZUŠ duchovní hudby z Místku.
Otec Paweł Pruszyński přijel z Fulneku s 13 farníky ze společenství seniorů: „Jsem rád, že jsme se mohli zúčastnit první diecézní poutě.“ Paní JUDr. Květuši Sýkorové z frýdecké farnosti se líbila přednáška otce Romana. Pozitivně hodnotila a děkovala za program poutě a přála organizátorům hodně Božího požehnání do další práce. Těší se na vystoupení dětí, protože její vnučka Klárka bude hrát na klavír. Josef Lysek řekl za všech šest poutníků z Jablunkova: „Je tu hodně lidí, to jsme nečekali. Na pouti je vše: mše svatá, občerstvení a za chvíli nám přijdou zahrát a zazpívat děti. Prožili jsme dobrý den – s Bohem i s lidmi.“ Společenství ze Šenova zaujal krásný barevný leták, a tak si řekli, že ze zvědavosti na první pouť seniorů přijedou. „Přijelo nás osmnáct. Tím, že nás je ‚grupa‘, zavolala jsem, jestli můžeme přijet dřív a modlit se před mší růženec. Už jenom ten pocit z mariánské baziliky, kterou jsme v mládí o poutích navštěvovali, byl neopakovatelný. A protože jsme postarší, tak nevíme, jestli přijedeme za rok,“ s úsměvem říká ‚mluvčí‘ šenovské farnosti Evženie Kotulová.
Pořadatelky seniorských aktivit, a tím i pouti, Marie Göttlicherová a Ludmila Kaňoková ji na konci dne hodnotí: „Máme velikou radost z veliké účasti lidí. Mile nás to překvapilo, až skoro zaskočilo, protože koláčků musíme příště objednat více, všem moc chutnaly. Přijeli lidé ze všech končin diecéze, což je super. Co jenom víme, tak kromě Frýdku a Místku přijeli lidé z Ostravy, Jablunkova, Fulneku, Havířova, Opavy, Těrlicka, Bolatic, Zátoru, Frýdlantu n. Ostravicí a ještě se k nám přidala skupina výletníků z Polska.“
Poutní chrám Navštívení Panny Marie – papežská menší bazilika
Chrám byl postaven na místě, kde v polovině 17. století podle pověsti dělníci nalezli při kopání hlíny kamennou sochu Panny Marie, kterou přenesli do farního kostela, ale dalšího dne ji nalezli opět na původním místě. Na tomto místě byla nakonec ponechána. Jiný pramen však uvádí, že sochu nechal roku 1665 vytesat František Eusebius z Oppersdorfu. Jisté však je, že od poloviny 17. století do Frýdku přicházelo množství poutníků, kterých po vybudování dřevěné kaple nad sochou roku 1706 stále přibývalo.
Základní kámen kostela byl položen 1740, socha Panny Marie byla umístěna nad svatostánek. Frýdek tak v roce dokončení stavby 1777 získal dominantu, díky níž je občas nazýván „Slezské Lurdy“.
Po dlouhodobých přípravách byl Janem Pavlem II. v pondělí 30. srpna 1999 frýdecký poutní chrám Navštívení Panny Marie povýšen na papežskou baziliku menší (basilica minor). Vatikán tak zohlednil výjimečnou historii a tradici místa, stejně jako milosti zde dosažené.
Pozvánky na nejbližší aktivity seniorů
Z nejbližších akcí zveme do Ostravy na biskupství v úterý 6. října od 9 hodin, kdy proběhne setkání KLASu (Klubu aktivních seniorů) s tématem Svatý František s Assisi – patron ekologů a ochránců přírody.
Ve čtvrtek 8. října v 9 hodin zahájíme v Ostravě na biskupství již 7. ročník Akademie pro třetí věk. Mši sv. na zahájení „školního roku“b ude sloužit otec biskup v kostele sv. Václava a po ní v sále biskupství následuje přednáška P. Mgr. Jan Larische, Th.D. s názvem Eucharistické hnutí na Moravě 1850–1950.
Ve čtvrtek 15. října v 9 hodin opět na biskupství v Ostravě se setkáme nad Biblí v programu nazvaném Lectio divina, ve kterém budeme společně rozjímat nad úryvkem z Písma svatého.
Ve Frýdku je pro říjnový KLAS připraveno autorské čtení z básní opavské básnířky paní Adély Senecké. Sejdeme se v úterý 20. října v 9 hodin ve Frýdku na „staré faře“ – u farního kostela sv. Jana Křtitele. Nenechte si ujít tuto krásnou akci.