Skip to main content
Vyhledat

HedvikaOpava 16Opava – Nečekaný zájem vzbudila mezi lidmi nabídka komentované prohlídky opavského kostela sv. Hedviky. Možnost návštěvy poslední díla architekta Leopolda Bauera, dozvědět se historické souvislosti jeho vzniku a vystoupat na věž s vyhlídkou na město si nenechalo ujít více než padesát zájemců z Opavy a okolí.

Velký zájem zaskočil
Samotné pořadatele počet účastníků prohlídky zaskočil. První dva termíny využily jen dvě desítky zájemců. „Na první přišlo sedm a na druhou dvanáct lidí, dnes je jich třiapadesát,“ uvedl František Švábenický z  Opavské kulturní organizace, které pořádá komentované prohlídky na různých zajímavých místech města. Skokový nárůst návštěvnosti způsobila medializace nabídky, která uprostřed léta vyvolala reakci veřejnosti.

Pozorovatelna Luftwaffe

HedvikaOpava 34Většina z účastníků se do kostela dostala poprvé v životě, přestože okolo něj denně procházejí a bohoslužby v něm fungují od jeho vysvěcení v roce 1993. Poznat interiér moderní stavby, která měla být památečním místem na oběti 1. světové války, však nebylo desítky let vůbec možné. „Kostel má zajímavou minulost. Objekt se začal stavět v roce 1933, ale dokončit se jej do začátku války nepodařilo. Poté v něm bylo skladiště vojenského materiálu a věž kostela sloužila jako pozorovatelna německé Luftwaffe,“ přiblížil historii kostela František Švábenický.

Zprávy o postupu Rudé armády hlásili pozorovatelé z věže kostela velitelskému štábu až do posledních hodin před dobytím města 22. 4. 1945. „Při osvobozování Opavy byl z věže kostela sestřelen kříž, který se podařilo obnovit až v roce 1999,“ doplnil historik Zemského archivu Opava Pavel Solnický, který výpravu kostelem provázel.

Původně zde byl hřbitov

Lidé se dozvěděli, že místo, kde kostel stojí, bývalo až do konce 19. století opavským pohřebištěm. Po jeho zrušení v roce 1891 přišel s myšlenkou na stavbu kostela zasvěceného sv. Hedvice opavský konzistorní rada a učitel na místní reálce Johann Eichler. Zřídil nadační fond a věnoval do něj cenné papíry v hodnotě pět tisíc zlatých. Na stavbu kostela, který měl být původně v neogotickém slohu, se však nepodařilo sehnat dostatek prostředků. Myšlenka stavby kostela znovu po 1. světové válce, kdy se Opavané rozhodli na místě původního hřbitova postavit kostel, který bude připomínat všechny její oběti.

HedvikaOpava 9Zvítězil návrh Leopolda Bauera
Podobu kostela navrhlo několik opavských architektů. Jeden dokonce navrhoval stavbu ve stylu roubených pravoslavných kostelíků. Žádný z předložených návrhů však nebyl schválen a vedení nadace se rozhodlo vypsat v roce 1927 architektonickou soutěž. Přihlásit se do ní mohli jen autoři, kteří pochází ze Slezska nebo ve Slezsku žijí. Mezi 38 návrhy zvítězilo dílo krnovského rodáka a jednoho ze zakladatelů vídeňské secese Leopolda Bauera, který již v Opavě realizoval některé stavby a patřil mezi uznávané architekty v celé střední Evropě. „Kostel sv. Hedviky je jeho poslední dílo, takový epilog za jeho celoživotní prací,“ dodal Pavel Solnický.

Skladiště Wehmachtu i OÚNZu

Stavba byla zkolaudována v roce 1937, ani její autor a žádný z těch, kdo se na přípravě kostela podíleli, se první mše svaté nedožil. Okupace a 2. světová válka, stejně tak i poválečné osudy Československa dokončení kostela nepřáli. Až do roku 1989 v něm bylo skladiště zdravotnického materiálu. Mezi regály jezdil výtah a z původní výzdoby zbyly jen fresky synovského malíře Paula Gebauera, mříž s vykovaným textem Requiem kovotepce Ludwiga Bluchy  a kaple padlých. „V kapli vymalované tmavými barvami měla být kniha se jmény všech obětí 1. Světové války z Opavy a obcí západního Slezska. Lidé posílali celé seznamy jmen svých otců a synů, kteří na bojištích padli. Měla za ně být denně sloužena mše svatá,“ připomněl historik Solnický.

Mše svaté dvakrát ročně

První bohoslužba se v kostele sloužila až v roce 1993, kdy jej v den 750. výročí úmrtí svaté Hedviky posvětil olomoucký arcibiskup Jan Graubner za přítomnosti papežského nuncia Giovanniho Coppy. Mše svaté se v kostele sv. Hedviky slouží dvakrát do roka. Na svátek sv. Hedviky a na dušičky, kdy se vzpomíná nejen na padlé vojáky, ale na všechny zemřelé.

Parádní vyhlídka

HedvikaOpava 29Z věže kostela sv. Hedviky je nejhezčí pohled na město Opavu. Nabízí nadhled nad ostatní opavské dominanty – konkatedrálu Panny Marie, radnici s hláskou a další stavby. Při dobré viditelnosti je možné pozorovat Jeseníky a Praděd. Ve směru na Krnov je zřetelně vidět kopec Cvilín s kostelem Panny Marie Sedmibolestné a rozhlednou. Kdo má dobré oči, může z vyhlídky na kostele sv. Hedviky dohlédnout i na vrchol Lysé Hory, která vyčnívá nad lesy a poli ve směru na Ostravu.

Další termíny prohlídek

Komentované prohlídky budou během prázdnin ještě v termínech 13. a 27. 8. vždy od 16.30 hodin. Sraz před vstupem do kostela sv. Hedviky. Zájemci si musí zajistit rezervaci. Kapacita je omezená. Rezervovat prohlídku lze na tel. číslech 553 791 947 a 734 518 907. Vstupné je 50,- (zlevněné 30,- Kč a rodinné 100,- Kč. Vstupenku zakoupíte na místě.

FOTO: Pavel Siuda, Další snímky najdete ve fotogalerii.

Close Menu