Ostrava – Gregoriánský chorál rozezněl gotické prostory kostela sv. Václava v Ostravě, který stál již v době, kdy v pražské Betlémské kapli pronášel svá kázání Mistr Jan Hus. Právě v tomto kostele se v úterý 7. 7. sešli zástupci několika církví působících na území ostravsko-opavské diecéze, aby si připomněli 600 let od jeho tragické smrti.
Na ekumenické setkání pozval protestantské duchovní ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz. „Před chvílí dozněl krásný chorál – Da pacem Domine – Dej mír Pane – je to hudba, které naslouchali i lidé v 15. století. Chorál otvírá srdce člověka a jsem přesvědčen, že se zpíval i v Betlémské kapli,“ řekl biskup Lobkowicz, který připomněl Husovu touhu po pravdě, která jej provázela až do posledních okamžiků jeho života. Hledání pravdy je společnou touhou církví, které jsou od reformace rozdělené. „Mluví o tom i papež František. Toho, co nás rozděluje, je stále méně, je na nás, abychom rozvažovali, přemýšleli o tom, co nám Ježíš říká. Máme hledat věci, které nás spojují,“ dodal biskup, který připomněl aktivity papeže Jana Pavla II. i současného papeže Františka, kteří se omluvně vyjadřovali k bolestné události z dějin církve, která poznamenala osudy českých zemí.
V programu setkání zazněly úryvky z kázání Mistra Jana Husa na téma uzdravení malomocného. Malomocenství přirovnával ke smrtelnému hříchu. „Člověk málo může, je málo mocný, aby slyšel Boží hlas. Nerozumí, usíná při kázání, neumí čekat na odpověď z Boží strany. Taková duše je postižena malomocenstvím,“ například těmito slovy hovořil k lidem v raném středověku Mistr Jan Hus, jehož kázání a listy se dochovaly až do dnešních dnů.
Slova se ujala také emeritní biskupka Československé církve husitské Jana Šilerová, která rozvinula myšlenku svědomí. „Jan Hus připomněl evropskému myšlení kategorii svědomí. Proč to neodvolal jako později Galileo Galilei? Také my máme blíž k tomu, který odvolal, vyšel od soudu a dodal ,a přece se točí…‘ To Hus nemohl, protože chtěl udržet svou duši pohromadě. Je to výzva i pro nás, jestli ještě dnes umíme pochopit svědomí, morální princip shůry daný,“ řekla biskupka Šilerová, která připomněla aktivitu kardinála Josefa Berana, který během 2. vatikánského koncilu vystoupil s projevem O svobodě svědomí, v němž se mimo jiné vyslovil pro rehabilitaci Jana Husa.
Setkání k uctění památky Mistra Jana Husa zakončila modlitba a prosby za jednotu křesťanů, modlitba Otčenáš, pozdravení pokoje, požehnání a staročeský zpěv „Hospodine, pomiluj ny!“.