Skip to main content
Vyhledat

OtteVidnava – Vidnavský rodák Mons. Anton Otte, získal v pátek 15. 5. čestné občanství města Vidnava za celoživotní přínos v rozvíjení česko-německých vztahů. Probošt kolegiální kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě a dlouholetý vedoucí pražské kanceláře krajanského spolku Ackermann-Gemeinde se ve Vidnavě narodil v roce 1939.

Otte1Německá rodina, z níž pochází, nebyla po 2. světové válce odsunuta spolu s dalšími rodáky. Vyrůstal proto v dosídleném pohraničí komunistického Československa a v roce 1957 maturoval na gymnáziu v Jeseníku. Když mu bylo vysokoškolské studium zamítnuto, začal v roce 1958 pracovat v textilní továrně v Krnově. V roce 1960 odchází do západního Německa, kde v letech 1960 až 1967 studuje teologii. Vzdělání získává na univerzitách v Königstein im Taunus, ve Vídni a v Bamberku, kde byl 29. 6. 1967 vysvěcen na kněze. V letech 1967-1974 působí v duchovní správě v Ebermannstadtu a Heiligenstadtu, následně až do roku 1980 jako učitel náboženství a v letech 1980-1998 jako vězeňský kaplan v Bayreuthu a Norimberku.

Otte2Brzy po sametové revoluci se zapojuje do aktivit na smíření Čechů a Němců na křesťanském základě. V letech 1991 až 1996 je vedoucím pražské kanceláře německého spolku Ackermann-Gemeinde. Dne 4. 12. 2001 byl jmenován čestným kanovníkem Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě a 18. 5. 2005 pak jejím sídelním kanovníkem. Od 1. července 2010 do 5. září 2011 byl také jejím děkanem a 5. 9. 2011 byl zvolen jejím proboštem. Papež Jan Pavel II. jmenoval Mons. Antona Otte 31. 1. 2001 papežským kaplanem.

Otte4Významného rodáka, kterého dějinné souvislosti 20. století zavedli daleko od rodného města, si všimli také v zastupitelstvu města Vidnava, které se na svém zasedání rozhodlo udělit Mons. Antonu Ottemu čestné občanství. Slavnostní událost se odehrála v pátek 15. 5. za přítomnosti řady významných hostů z České republiky, Německa i Francie.

Přítomen byl primátor města Neuburg Dr. Bernhard Gmehling, Dr. Richard Kessler bývalý hejtman města Neuburg, zástupce německého velvyslanectví, hosté z francouzského města Séte, Dr. Prokop Brož kanovník Vyšehradské kapituly, Karl Wuchterl předseda sdružení sudetoněmeckých kněží, zástupci a členové Domovského svazu Vidnava – Velká Kraš (Heimatbund Weidenau – GroBkrosse), členové Ackermann-Gemeinde a sdružení Ackermann-Gemeinde. Za ostravsko-opavskou diecézi přijal pozvání náš otec biskup Mons. František Václav Lobkowicz, který při příchodu do základní umělecké školy Karla Ditterse byl přivítán spontánním potleskem od všech přítomných.

Setkání začalo v 10.00 hodin před poštovním úřadem u pamětní desky dvou popravených příslušníků finanční stráže Josefa Nováka a Františka Pospíšila. „Bylo pro mne ctí předat kytici za naši farnost  spolu s Mons. Antonem Ottem, panem starostou Bc. Rostislavem Kačorou, primátorem města Neuburg Dr. Bernhardem Gmehlingem. Chvilkou ticha se vzpomínkou na oběti nacismu jsme uctili památku zesnulých,“ uvedla pastorační asistenka farnosti Vidnava Marie Grabarczyková.

Otte5Další program následoval v sále základní umělecké školy, kde místostarostka Vidnavy Mgr. Eva Pavličíková všechny přivítala a programem provázela spolu s překladatelkou do německého jazyka. V úvodu zazněly dvě slavnostní intrády od Jiřího Ignáce Linka, na trombon zahrál Jakub Mrva se svým učitelem Mgr. Bohuslavem Holišem. V projevech,  které následovaly, také zaznělo: „Mons. Anton Otte je stavitel mostu mezi Českem a Německem, od člověka k člověku, od národu k národu, významný budovatel.“ Vyslechli jsme blahopřání, vlídná slova našeho otce biskupa i pana starosty Bc. Rostislava Kačory, který Mons. Antonu Ottemu udělil čestné občanství města Vidnava. „Je mi ctí být občanem města Vidnava, zde jsem vyrůstal, dostal víru, poznal učitele, řeholnice, kněze, přátele. Vidnava vždy zůstala mým pravým domovem.“ pronesl od srdce a poděkoval všem otec Anton. Následovala klavírní skladba Franze Schuberta: Impromptu  As dur v podání Evy Furmánkové a v závěru slavnostního setkání zaznělo Zastaveníčko od skladatele Franze Schuberta v podání učitelů školy: Bc. Radmily Jiráskové – klavír, Tomáše Zápecy – housle a Mgr. Jaromíra Kuchaře – violoncello. 

Otec Anton, Mons.  František Václav Lobkowicz, Bc. Rostislav Kačora,  Dr. Bernhard Gmehling, PaedDr. Jan Pospíšil  předali na místním hřbitově u pomníku květiny, zazvonili na zvon a modlitbou Otče náš v češtině i v němčině jsme všichni uctili památku zesnulých. 

Následovala prohlídka Vidnavy, zavítali jsme do parku k pamětnímu kamenu, který byl odhalen při oslavě 700 let od založení obce. Na kameni je nápis : Na paměť 700 let založení Vidnavy. 1266 – 19.června 1966. Na tomto místě vznikla společná fotografie. 

Otte3Další program následoval v kostele sv. Kateřiny, kde byl předán od svazu německých rodáků obraz Panny Marie s Ježíškem od Vidnavského malíře Aloise Baucha, který v kostele maloval stropní malby. Místní farníci nechali zhotovit dřevěný stojan, na kterém byl obraz vystaven. Otec Anton přítomné hosty i farníky seznámil s historií obrazu, jehož zlatostříbrný rám zdobí nebeští andělé. Farníci zazpívali mariánskou píseň Chválu vzdejme, ó křesťané a modlitbou v němčině pozdravili Pannu Marii. Za vidnavstou farnost poděkovala Mons. Antonu Ottemu a primátoru z Neuburgu Dr. Bernhardu Gmehlingu pastorační asistentka Marie Grabarczyková.

Němečtí rodáci darovali farnosti příspěvek ve výši 2000 euro na nový zvon do kostela sv. Kateřiny, který ponese jméno sv. Jana z Arku.

 

Mons. Anton Otte zůstal ve svém rodném městě až do soboty 16. 5., kdy slavil v místním farním kostela slavnostní mší svatou k Nanebevstoupení Páně. V homilii nás povzbudil k nesení a hlásání evangelia. „Předávejte tuto radostnou zvěst, že nebe je, buďte posli této pravdy, lásky a skutečnosti…“ V závěru mše svaté farníci blahopřáli otci Antonu k udělení čestného občanství města Vidnava a předali dárek s kytičkou. 

 

Otec děkan P. Mgr. Miroslav Kadlec, pozvaný panem starostou, nebyl přítomen  kvůli své nemoci. Pamatoval na nás ve mších svatých. Otec Miroslav vyjádřil své potěšení a radost nad vztahem města Vidnavy ke kněžím. Vzpomenul na svého předchůdce P. Nowaka, kterého lidé věřící i nevěřící měli nesmírně rádi, na řeholní sestry, které žily dlouhá léta ve Vidnavě a občané Vidnavy si jich váží dodnes. Připomněl 20 let svého působení ve Vidnavě a velice hezké věcné vztahy nejen s věřícími, ale i s městským úřadem a se všemi občany. Otec děkan řekl, že je velice rád za Vidnavu, která si váží kněží a která udělila čestné občanství otci Antonu Ottemu, kterému poblahopřál několik dní před vlastní slavností na faře ve Vidnavě.

Podle www.ruzenec.cz

Close Menu