Ostrava – Pestrý rok má za sebou ostravsko-opavská diecéze. Poslední den roku 2014 přinášíme přehled událostí, které naplnily jednotlivé měsíce Roku rodiny.
Leden – Biskup František Václav Lobkowicz sloužil 1. 1. 2014 (v den slavnosti Matky Boží) v katedrále první mši svatou v novém roce, mj. i s prosbou o Boží požehnání do roku 2014.
Letošní tříkrálová sbírka v naší diecézi vynesla 13 297 489 Kč, čímž stanovila nový rekord, neboť překonala loňskou rekordní o cca 700.000 Kč.
Únor – Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Ostravě-Pustkovci se stal 1. 2. místem setkání řeholníků a řeholnic, kteří žijí a působí na území ostravsko-opavské diecéze, s biskupem Františkem Václavem. Oslavili tak společně 17. světový den zasvěceného života.
Biskup František Václav Lobkowicz se společně s biskupy z celé České republiky vydal do Vatikánu na cestu zvanou „Ad limina apostolorum/K apoštolským prahům“, kterou biskupové zahájili v úterý 11. 2. Její součástí byli i osobní setkání biskupů s papežem Františkem.
Březen – Hnutí modlitby matek pořádalo 8. 3. v kostele Sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu Diecézní setkání modlících se maminek. Mši sv. na tomto setkání, jehož se zúčastnilo na 300 žen, sloužil biskup František Václav Lobkowicz.
Ve dnech 18.–20. 3. hostila Spgš a Szš Svaté Anežky České Odry Celostátní přehlídku církevních škol.
Kostel sv. Josefa (Don Bosko) v Ostravě se 28. 3. zapojil do celosvětové zpovědní iniciativy „24 hodin pro Pána“.
Duben – V Ostravě na biskupství přednášela 3. 4. světoznámá německá socioložka a publicistka Gabriele Kuby a představila zde svou novou knihu „Globální sexuální revoluce – ztráta svobody ve jménu svobody“.
Památkou roku 2013 se stal kostel svaté Kateřiny ve Štramberku-Tamovicích. Rozhodlo o tom Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které z finálového výběru vybralo 3. dubna právě štramberský kostel.
V sobotu 5. 4. se do Opavy sjelo asi 600 mladých na Diecézní setkání s ostravsko-opavským biskupem Lobkowiczem.
Biskup František Václav provedl 15. 4. v Brně intronizaci ostatků blahoslaveného Karla Rakouského.
Skauti z celé České republiky, ale také okolních zemí, se vydali v sobotu 26. 4. na Ivančenu na Pouť skautů, aby zde spolu s biskupem Lobkowiczem uctili památku skautů popravených za 2. svět. války.
Květen – Ve Střítěži, Gutech, Vendryni, Bystřici a Ropici přivítali ve dnech 7. a 8. 5. kopii sochy sv. Archanděla Michaela z Jeskyně zjevení v italském Gargánu.
V sobotu 10. 5. proběhla v Kravařích diecézní Biblická olympiáda pro žáky 2. stupně ZŠ. Vítězný tým pochází z farnosti Pustá Polom.
Na poutním místě (Maria Hilf) se v úterý 13. 5. konala 15. Pouť kněží a jáhnů ostravsko-opavské diecéze.
Dne 20. 5. se v Ostravě konalo 7. diecézní setkání seniorů v Ostravě s otcem biskupem.
O víkendu 23. 5.–25. 5. oslavili ostravští salesiáni osmdesát let svého působení v Ostravě. Na programu oslav byla mše sv., koncert hudebního uskupení „Sešli jsme se“ nebo volejbalový a fotbalový turnaj.
Bezmála 35.000 návštěvnických vstupů napočítali ve 145 kostelích organizátoři letošní Noci kostelů v naší diecézi, jež proběhla 23. 5. Je to zhruba o 3.000 více než v loňském roce. Největší zájem byl o frýdeckou baziliku, kterou navštívilo 1890 lidí.
Červen – Ve středu 4. června 2014 se v klášteře Kongregace Dcer božské lásky v Opavě uskutečnila Diecézní pouť Charit. Kromě slavnostní mše sv. sloužené biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem byla součástí programu přednáška o sociálně-charitativním díle Františky Lechnerové, jež v 2. polovině 19. století vybudovala síť zařízení tzv. Mariana.
Na dvoudenním festivalu Slezská lilie v Ostravě-Kunčičkách, který se konal od soboty 14. 6. do neděle 15. 6., se představila téměř dvacítka interpretů nejrůznějších žánrů ze čtyř zemí. Pozvání přijal i John Schlitt ze skupiny Petra či polské uskupení Arka Noego. Letošní ročník festivalu vynesl 21 750 Kč, jež pomůžou dětem ve dvou zařízeních. Stejným dílem se částka rozdělí mezi Azylový dům sv. Zdislavy pro matky s dětmi Charity Ostrava a Místní klub náhradních rodin Charity Frenštát pod Radhoštěm.
Biskup František Václav Lobkowicz v sobotu 21. 6. při mši sv. v opavské konkatedrále vysvětil tři nové jáhny – Jana Gajduška z farnosti sv. Martina ve Frenštátě pod Radhoštěm, Marka Večerka z farnosti sv. Kateřiny ve Štěpánkovicích a br. Vladimíra Hubálovského, OFMConv z řádu minoritů, který pochází z Bruntálu.
Biskup František Václav Lobkowicz udělil v sobotu 28. června v ostravské katedrále kněžské svěcení dvěma jáhnům. Svěcení přijali Pavel Marek z farnosti Lubina a Jakub Vavrečka z farnosti Pustá Polom.
Ve dnech 28. 6.–2. 7. proběhlo na Cvilíně 18. Františkánské setkání mládeže. Jeho tématem byla tentokrát „chudoba“.
Červenec – Dne 1. července 2014 se konalo tradiční setkání dětí s otcem biskupem. Deštivé počasí letos rozhodlo o tom, že akce byla přesunuta z hory Prašivá do Frýdku.
Mládež ostravsko-opavské diecéze v počtu asi 500 prožila ve dnech 29. 7. až 3. 8. setkání s otcem biskupem v Odrách. Pozvání na setkání přijaly i mladé rodiny s malými dětmi.
Srpen – Na Maria Hilf se 9. 8. konala hlavní pouť, při níž byl hlavním celebrantem Miloslav kardinál Vlk.
Kuchaři a kuchařky měli v neděli 10. 8. svou pouť, a to v Luboměři na Odersku. Mši svatou v kostele sv. Vavřince sloužil ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz.
V sobotu 9. 8. se na poutní místo Cvilín sjelo několik desítek věřících, aby se zúčastnili tradiční poutě Rytířů Neposkvrněné a čtenářů časopisu Immaculata. Kromě křížové cesty a mše sv. bylo na programu i divadelní představení o sv. Maxmiliánu Kolbem v podání bratrů z polského Niepokalanowa.
Sekce pro mládež České biskupské konference a Asociace křesťanských sdružení mládeže, o.s. připravila na 17.–23. srpen celostátní setkání animátorů, které proběhlo v Třešti u Jihlavy. Zahajovací mši sv. sloužil ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz.
Pošesté se v sobotu 23. 8. setkali věřící tří zemí na Trojmezí. Na místo, kde se unikátně potkávají hranice tří zemí, doputovaly bezmála dva tisíce věřících. Češi, Poláci a Slováci se společně při mši svaté modlili za jednotu a mír. Poutě se zúčastnili tři biskupové, kněží z příhraničních farností a řada politiků.
U příležitosti mezinárodního Roku rodiny pozvali biskupové Čech a Moravy do Žďáru nad Sázavou mladé rodiny z celé České republiky. Národní pouti rodin ve dnech 29. a 30. 8. dominoval slogan „Fandíme rodině“.
V sobotu 30. 8. si ve Frýdku připomenuli 15. výročí povýšení zdejšího mariánského kostela na „basiliku minor“.
Září – Začátkem měsíce byla zahájena kompletní oprava katedrály, která kostel na celý rok uzavře.
Svatováclavský hudební festival letos zahájil již 1. září, kdy zaznělo Requiem Antonína Dvořáka v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava a Českého filharmonického sboru Brno pod taktovkou Jakuba Hrůši. Po celý měsíc pak probíhaly koncert v kostelích diecéze.
Charita Ostrava uspořádala 17. 9. v kostele Svatého Ducha v Ostravě-Zábřehu benefiční koncert „Sešli se, aby pomohli“. Výtěžek z benefičního koncertu „Sešli se, aby pomohli…“ byl letos věnován na podporu rekonstrukce Charitního střediska Michala Magone na Dubině.
Budovu fary ve Stěbořicích na Opavsku zdobí od soboty 20. 9. pamětní deska se jménem P. Ludvíka Ochrany. Slavnostního odhalení památníku se zúčastnil ministr kultury České republiky Daniel Herman. Biskupství zastupoval generální vikář ostravsko-opavské diecéze.
Pouť národů na poutním místě Panny Marie Pomocné u Zlatých Hor měla v sobotu 20. 9. již devatenácté pokračování. Na Maria Hilf se vypravilo okolo tří tisíc poutníků. U oltáře se pak sešli arcibiskup z bavorského Bamberka dr. Ludwigem Schick, opolským biskup Andrzej Czaja, ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz a asi tři desítky kněží.
Relikviář s ostatky svatého Jana Maria Vianneye se během své pouti po České republice zastavil v pondělí 22. 9. také v Ostravě. Příležitost uctít neporušené srdce světce, který je patronem kněží a dobré svaté zpovědi, si nenechalo ujít více než tisíc lidí. Mši svatou v kostele Svatého Ducha celebroval biskup František Václav.
Myslivci z beskydských lesů zamířili v sobotu 27. 9. na jubilejní 10. svatohubertskou mši svatou do obce Bílá, kde s nimi jejich patrona sv. Huberta oslavil i biskup František Václav Lobkowicz.
Říjen – Katechetické a pedagogické centrum ostravsko-opavského biskupství pořádalo v sobotu 4. října v budově biskupství v Ostravě Diecézní setkání kněží, katechetů a vyučujících náboženství s otcem biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem. Jeho součástí bylo i ocenění 12 katechetů a katechetek za jejich dlouhodobou práci.
Ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz provedl intronizaci ostatků blah. Matky Terezy v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Českém Těšíně. Stalo se tak v neděli 12. 10. při mši sv. sloužené u příležitosti oslav 120 let od posvěcení tohoto farního chrámu.
Dne 7. 10. prošel Havířovem Pochod pro život, jehož se účastnilo na 130 lidí.
Blížící se dvousetleté jubileum od narození svatého Jana Boska bylo tématem setkání ministrantů ostravsko-opavské diecéze. Hostitelem ministrantské pouti bylo v sobotu 11. 10. středisko pro mládež v Havířově-Šumbarku s kostelem sv. Jana Boska.
Společenství modlitby matek uspořádalo ve frýdecké bazilice IX. Pouť matek. Uskutečnilo se v sobotu 18. října a kromě mše sv. byla na programu i modlitba s ostatky sv. Gerarda pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo mají problém donosit počaté dítě.
Při slavností svaté Hedviky, tj. ve čtvrtek 16. 10., ocenil biskup Lobkowicz v kostele sv. Václava v Ostravě 26 lidí za jejich služby Církvi a diecézi.
Listopad – Charita Opava je nejlepší velkou neziskovou organizací v naší zemi. V úterý 4. 11. získala cenu Neziskovka roku České republiky pro rok 2014, kterou uděluje pražská Nadace rozvoje občanské společnosti.
Několik biskupů, více než stovka kněží, desítky řeholnic a stovky věřících – ti všichni doprovázeli v sobotu 8. 11. biskupa Josefa Martina Nathana na místo jeho posledního odpočinku. Po mši svaté sloužené opolským arcibiskupem Alfonsem Nossolem byla rakev s ostatky biskupa Nathana umístěna do připraveného sarkofágu v zadní části kostela Svaté Rodiny. Den předtím se s ním v opavské konkatedrále rozloučili věřící při mši sv. sloužené olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem.
Den pohřbu biskupa Nathana v Branicích se stal zároveň dnem uzavření dohody o spolupráci ostravsko-opavské a opolské diecéze. Biskupové obou diecézí (A. Czaja a F. V. Lobkowicz) podepsali smlouvu o partnerství za závěr mše svaté.
Devět bohoslovců ze všech tří moravských diecézí v neděli 9. 11. stvrdilo své rozhodnutí přistoupit k jáhenskému a později kněžskému svěcení. Mezi kandidáty svěcení se zařadili za naši diecézi Jana Jurečka z Ostravy-Hrabové a Michala Slanina z farnosti Kobeřice.
V neděli 23. 11. byly při mši svaté slavnostně vneseny relikvie blah. Edmunda Bojanowského, který založil Kongregaci sester Služebnic NPM, do kostela ve Starém Bohumíně.
V sobotu 22. listopadu se v rámci Národní potravinové sbírky vybralo celkem 173 tun potravin, což je téměř třikrát více než vloni. V Moravskoslezském kraji se vybralo cca 17 tun potravin.
Prosinec – Kříž Světových dnů mládeže zavítal na své již 30leté pouti po světě do Ostravy. V pondělí 8. 12. jej mohli nejprve uctít studenti Biskupského gymnázia, kteří s ním ze školy vyšli na desetikilometrovou pěší pouť Ostravou. Cílem byl salesiánský kostel sv. Josefa, kde v 16.30 začala mše svatá.
Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel naplnil předvánoční atmosférou čtyři města v kraji. Program začíná ve čtvrtek 11. 12. ve Václavovicích, pokračoval ve Frýdku-Místku a Kozlovicích a skončil v neděli 14. 12. v Ostravě. U zrodu Festivalu Souznění stál před 15 lety vánoční strom z Beskyd, který ozářil v roce 1999 náměstí sv. Petra ve Vatikánu.
V sobotu 20. 12. přivezli do Ostravy skauti Betlémské světlo, odtud pak bylo rozvezeno do farností diecéze.