Orlová– Tři desítky let záchranných prací, oprav a restaurování má za sebou gotický kostel Narození Panny Marie v Orlové. Sakrální stavbě, které se pro její podmanivou architekturu přezdívá „Slezské Hradčany“ přitom hrozil začátkem 80. let zánik. Důlní činnost v Orlové, které bylo obětováno téměř celé původní město, ohrozila také statiku této kulturní památky. Završením nákladných oprav, které z velké části hradily zdroje z operačních programů Evropské unie, je zrestaurování gotického oltáře z 15. století.
„Projekt řešil dokončení celkové obnovy kostela, který byl 30 let rozpracovaný a neukončený a bez nových finančních zdrojů neměl naději na dokončení. S ohledem na význam gotického oltáře, jeho restaurování bylo poslední etapou celého projektu, která se díky paní akademické malířce Romaně Balcarové v těchto dnech dokončuje,“ uvedla Dagmar Jiskrová z ostravsko-opavského biskupství, která spolupracuje na realizaci projektu financovaného z regionálního operačního programu regionu soudržnosti Moravskoslezsko, Nadace OKD a Ministerstva kultury ČR. Na spolufinancování projektu se podílela také samotná farnost.
Restaurátorské práce na oltáři budou ukončeny v příštích dnech. Vše bude připraveno na slavnostní bohoslužbu, která bude v orlovském kostele v sobotu 22. 6. v 16.00 hodin. Mši svatou spojenou se svěcením oltáře a biřmováním, bude celebrovat PharmDr. Mgr. Josef Šedivý OCr, velmistr Rytířského řádu Křížovníků s červenou hvězdou a místní farář P. Mgr. Martin Pastrňák OCr, který je rovněž členem řádů křížovníků. Dokončením oprav se podařilo završit dílo statečných kněží a farníků, kteří se do záchrany Slezských Hradčan pustili před třiceti lety. Orlovský kostel se tak stane vyhledávaným cílem i pro turisty.
Do záchrany poddolovaného kostela Narození Panny Marie v Orlové se pustil v 80. letech 20. století papežský prelát P. ThDr. Antonín Huvar, Fam. OT, který prakticky kostel s farníky a skupinami mladých brigádníků zachránil před devastací. V jeho díle pak pokračovali další kněží. V roce 2000 se podařilo faráři P. Mgr. Pavel Cieslarovi dokončil statické zabezpečení kostela a kostel vymalovat. V opravách exteriéru pak od r. 2005 pokračoval P. Mgr. Martin Pastrňák, O. Cr., nynější farář a karvinský děkan. Za jeho působení se podařilo získat řadu finančních prostředků na postupnou obnovu kostela, fasády a střechy a také úpravu okolí.
Na závěrečnou fázi záchrany kostela se podařilo získat v roce 2010 prostředky z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko ve výši přesahující osm milionů korun. „Na spolufinancování se rovněž podílela Nadace OKD částkou 800 tisíc a Krajský úřad Moravskoslezského kraje částkou 350 tisíc korun,“ doplnil vedoucí stavebního odboru biskupství Václav Kotásek. Proinvestované miliony jsou na kostele znát na první pohled. Na střechu se vrátila původní mozaiková krytina, která kostel zdobila v minulých staletích. Při její obnově ornamentálních vzorů stavaři vycházeli z dobových fotografií. Z přidělených finančních prostředků se podařilo dokončit fasádu kostela. V roce 2010 farnost pořídila na opravené věže kostela i nové dva zvony se jmény sv. Martin a sv. Barbora, které požehnal biskup František Václav Lobkowicz.