Ostrava – Historicky první společné setkání tvůrců farních časopisů a internetových stránek připravilo v sobotu 16. 6. tiskové oddělení ostravsko-opavského biskupství. Na pozvání zareagovalo téměř třicet redaktorů farních zpravodajů a webmasterů farních internetových stránek. Cílem setkání bylo nejen vzájemné poznání, ale zejména možnost spolupráce mezi sebou a diecézními médii. V praktické části programu se účastníci setkání dozvěděli, jak lze farní časopis a internetovou stránku využít nejen k informování, ale také k formaci věřících i evangelizaci. Účastníky setkání v odpoledních hodinách krátce pozdravil biskup František Václav Lobkowicz.
Zástupci farností představili své časopisy a weby
Moderování celého dne se ujal diecézní kaplan pro média P. Marcel Puvák, který připomněl základní církevní dokumenty, které se týkají problematiky masmédií. Podělil se také o své zkušenosti z vysílání televize Noe a celosvětových a evropských setkání katolických televizních stanic. Redaktory farních časopisů a administrátory farních webů pozdravil generální vikář Mons. Martin David, který všem přítomným poděkoval za jejich nasazení při tvorbě farních médií a povzbudil je k rozvíjení jejich aktivit. V dopoledním bloku měl každý z účastníků možnost představit farní zpravodaj nebo web. Prostřednictvím videoprojekce bylo možné jednotlivé internetové stránky otevřít a přítomným popsat jejich funkce. Před polednem představil mluvčí ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda možnosti propojení farních a diecézních médií a distribuci zpráv z farností do církevních případně světských médií.
Farní časopis má informovat i formovat
Po polední pauze se ke slovu dostali pozvaní hosté. Nejdříve dostala slovo Mgr. Monika Hodnická ze Slovenska, která se podílí na tvorbě farního zpravodaje Pokoj a Dobro ve farnosti Markušovce v okrese Spišská Nová Ves. Ve své prezentaci se zaměřila na základní smysl vydávání farních časopisů, které mají být tváří farností a mají své čtenáře nejen formovat, ale také informovat. Tuto koncepci lze jednoduše vyjádřit slovem (in)formačník. Obsahem farních časopisů se nemá stát směs různě opsaných a z internetu stažených článků, ale vlastní tvorba farní redakce, která si rozdělí své kompetence. Při tvorbě farních zpravodajů mají zejména mladí lidé ve farnosti možnost rozvíjet své dary pro psaní, grafiku, fotografování. I když jsou farní časopisy určeny pro úzkou skupinu čtenářů, nemá obsahu chybět profesionalita a neustálá chuť tvůrců po zdokonalování se. Monika Hodnická se podělila o zkušenost ze Slovenska, kde působí společenství katolických žurnalistů Network Slovakia, které každoročně připravuje týdenní semináře právě pro redaktory farních časopisů.
Farní web bez aktualizace je mrtvý
Další z pozvaných hostů byl Ing. Ignác Mucha z Pastoračního centra pražského arcibiskupství, který se podílí na webech www.vira.cz a www.pastorace.cz. Jeho příspěvek směřoval především k těm, kdo se pustili do tvorby farních internetových stránek. Na příkladech farních portálů z celé republiky upozornil na časté chyby tvůrců farních webů. Pro začátek stačí farnosti jednoduché stránky se základními informacemi, které jejich uživatel hledá. Stejně jako u farních časopisů je nutné, aby tvorba stránek a zejména aktualizace obsahu nestála jen na jednom člověku. Farní weby, kde obsah roky nikdo neaktualizoval, nejsou pro čtenáře atraktivní. Farní web lze postupně rozšiřovat a nabízet nové funkce a přidané hodnoty, které k jeho návštěvě přilákají i čtenáře, kteří farní stránky nehledali. Například na portálu www.vira.cz je v sekci Vánoce recept na jablečný štrúdl. Díky němu se na nejnavštěvovanější křesťanský portál ročně podívají tisíce hospodyněk.
TEXT: Pavel Siuda
FOTO: Dominik David