Skip to main content
Vyhledat

vlastakurkovaOstrava – Předvečer čtvrté neděle adventní 17. 12. 2011 se stala dnem setkání s milosrdným Bohem pro paní Mgr. Vlastu Kurkovou, která ve svých 81 letech zemřela v ostravské nemocnici. Katolická aktivistka, která byla v 60. letech vězněna za činnost v podzemní církvi, se stala v roce 1990 první ředitelkou nově založeného Biskupského gymnázia v Ostravě.  Paní Vlasta Kurková stála rovněž u zrodu diecézního zpravodaje OKNO. Poslední léta svého života prožila v Domě pokojného stáří svatého Václava v Ostravě-Heřmanicích. Pohřeb zesnulé bude ve středu 28. 12. 2011 ve 13.00 hodin z kostela sv. Josefa a Panny Marie Karmelské na Slezské Ostravě.

Paní Vlasta Kurková se do historie diecéze zapsala jako první ředitelka Biskupského gymnázia, které pomáhala zakládat v roce 1990. Na okolnosti vzniku církevního gymnázia v Ostravě vzpomínala v Křesťanském magazínu České televize ze dne 2. 5. 2010. Zúčastnila se také oslav 20. výročí Biskupského gymnázia, které proběhly v pátek 24. 6. 2011 v nové budově školy v Ostravě-Porubě.

Na jejím životě se podepsalo období komunistické totality. Patřila do skupiny tzv. „Společenství“, které založil dr. Vladimír Neuwirt. Ve skupině katolických intelektuálů se setkala například s Mons. Josefem Veselým nebo P. Antonínem Hýžou. V roce 1961 byla za svou aktivitu v podzemní církvi odsouzena Krajským soudem v Ostravě k 10 letům vězení podle § 78 odst. 1 z. č. 86/50 Sb. Ve skupině tehdy k víceletým trestům odnětí svobody, ztrátě občanských práv a k propadnutí celého jmění byli odsouzeni také kapucínský kněz Jan Jiří Vícha, dr. Vladimír Neuwirth, P. Josef Veselý, Libuše Horáková a Karel Polášek.

Protistátního činu se měli členové „Společenství“ dopustit tím, že přes likvidaci Řádu menších bratrů kapucínů dál tajně praktikovali a rozvíjeli bohatou pastorační činnost mezi věřícími. Komunistická justice nemohla duchovnímu otci skupiny P. Janu Jiřímu Víchovi odpustit, že vytvořil ilegální skupiny kleriků a pro řízení těchto skupin ustanovil vedoucím pro Moravu Vojtěcha Petra, pro Čechy Stanislava Sršně a vedoucím pro Slovensko Pavla Sasínka. Zajišťoval a distribuoval náboženskou literaturu. Poslouchal zakázané vysílání Rádia Vatikán, Svobodné Evropy a jiných., pořizoval záznamy a obsah dále šířil mezi členy Společenství. Prováděl překlady a fotokopie knih pro potřeby „Společenství“.

Close Menu