Ostrava – Patnácté narozeniny oslavila o víkendu ostravsko-opavská diecéze. Týden před slavností svaté Hedviky vyjadřovali věřící vděčnost Bohu za dar nové diecéze v modlitbách a rozjímáních v rámci Týdne modliteb za diecézi. Slova vděčnosti a díků zazněly na adresu konkrétních lidí také během sobotní vigilie v katedrále Božského Spasitele v Ostravě. Biskup František Václav Lobkowicz osobně ocenil třicet mužů a žen, kteří svou obětavostí a horlivostí obohacují své farnosti. Vrcholem oslav byla nedělní mše svatá v katedrále, kterou sloužil pražský arcibiskup Dominik Duka společně s moravským metropolitou Janem Graubnerem a ostravsko-opavským biskupem Lobkowiczem.
Biskup Lobkowicz udělil ocenění čtrnácti ženám a šestnácti mužům, kteří se svým příkladem, obětavostí a ochotou podílejí na životě ostravsko-opavské diecéz. Vše se neslo v dojemné rodinné atmosféře. „Dnes budeme děkovat za ty, kdo se přičinili za život diecéze a obětovali svůj čas a své schopnosti,“ uvedl na začátku mše svaté biskup Lobkowicz, který ve své promluvě zavzpomínal na své začátky ve vedení diecéze před patnácti lety a na skutečnost, že se za dobu existence podařilo vytvořit velkou diecézní rodinu.
Po mši svaté přišlo na řadu vlastní oceňování. Sekretář biskupa Aleš Ligocký vždy přečetl jméno vyznamenané osobnosti a stručně popsal jeho nasazení ve farnosti. Každý z vyznamenaných dostal od biskupa Lobkowicze červenou růži, pamětní list a medaili svaté Hedviky. Poděkování se dostalo lidem, kteří desítky let s láskou pečují o úklid v kostele, květinovou výzdobu, hrají na varhany nebo vedou místní chrámový sbor. Mezi oceněnými byli také dva kněží. P. Ladislav Navrátil z Místku a P. Stanislav Zwyrtek, který od roku 1999 trpělivě snáší těžkou nemoc, která jej upoutala na invalidní vozík.
Seznam třiceti oceněných najdete v tomto článku a fotografie z udílení vyznamenání ve fotogalerii.
V neděli 16. 10. v den slavnosti svaté Hedviky zaplnily stovky věřících ostravskou katedrálu Božského Spasitele. Kostelní lavice byly plné již půl hodiny před začátkem slavnostní mše svaté, když generální vikář Mons. Martin David vedl zakončení Týdne modliteb za diecézi, která byla duchovní přípravou na oslavy 15. výročí založení diecéze.
Přesně v 10.00 hodin zazněl u sakristie zvonek a liturgický průvod se vydal od hlavního vchodu katedrály přes chrámovou loď do presbytáře. Ve stejnou chvíli začal přímý přenos mše svaté v televizi Noe, jejíž kameramani přinášeli lidem u televizních obrazovek tuto slavnostní událost. Diváci tak mohli v průvodu vidět ministranty, více než dvě desítky kněží, tři biskupy a skupinku černých myslivců s prapory, kteří jsou pokračovateli tradice černých myslivců kardinála Fürstenberka. Biskup František Václav Lobkowicz na začátek mše svaté přivítal oba metropolity, primase českého arcibiskupa Dominika Duku a metropolitu moravského arcibiskupa Jana Graubnera, a připomněl, že založení diecéze byl velký dar blahoslaveného papeže Jana Pavla II. „S vděčností si dnes připomeneme její patronku, svatou Hedviku,“ dodal biskup Lobkowicz.
Arcbiskup pražský Dominik Duka na začátku své promluvy pogratuloval diecézi k jejím patnáctým narozeninám a dodal, že se diecézi v roce 1996 splnil velký sen o zřízení biskupství právě v tomto koutu naší vlasti. V kázání se zaměřil na osobu svaté Hedviky, připomněl vývoj křesťanství až do období středověku, ve kterém prožila Hedvika svůj život jako současnice svaté Ludmily, Anežky nebo i svatých Františka, Dominika nebo svaté Kláry. „Byla to doba tradicionální, kdy je křesťanství přijímáno jako samozřejmost od dětství. Je to doba, kdy svatý František a Dominik zjišťují, že většina lidí křesťanství vlastně nepraktikuje,“ řekl arcibiskup Duka. „Tato doba se stala časem, kdy svatá Hedvika a Anežka jako šlechtičny, ukazují v čem je podstata lidství, v čem je podstata ženy. Tyto ženy, které patřily k elitě společnosti, věděly, co je potřeba. Volba patronky nové diecéze nebyla náhoda,“ dodal arcibiskup Duka.
V promluvě dále zdůraznil roli rodiny ve společnosti. „Rodina nemůže existovat bez skutečné lásky a něžnosti. Dítě nutně potřebuje pro život mužský a ženský vzor. My nejsme kverulanti, jen připomínáme, že rodina je společenství muže a ženy, kde se z lásky a něžnosti rodí děti,“ řekl dále a pokračoval: „Někteří se domnívají, že je to snazší s kočičkou nebo pejskem. Ale největší investice společnosti je nový život, nová generace. Zákon za Rakouska-Uherska formuloval rodinu jako prarodiče, rodiče, děti a vnoučata. Dnes žijeme na sídlištích, které jsou továrnami na spaní a kde rodinu tvoří pejsek, kočička, kanárek a želva. Děti se mají postarat o své rodiče. Nevím, jak to zvládnou Alík nebo Micka…,“ varoval před trendy moderní společnosti arcibiskup Duka.
Po mši svaté pozdravil věřící v katedrále také otec arcibiskup Jan Graubner, který před 15 lety požádal papeže Jana Pavla II. o rozdělení diecéze a vyčlenění jedenácti severních děkanátů do nové ostravsko-opavské diecéze. „Máme radost, jak církev v tomto kraji žije,“ řekl arcibiskup Graubner a popřál, aby zde byla církev mladá a měla další generace s misijním duchem. „Když nebudeme sobci a budeme se dělit o poklad víry, který jsme dostali, můžeme se s nadějí dívat do budoucna.“
Oba arcibiskupové dostali darem od ostravsko-opavské diecéze sošku svaté Hedviky, které v Mostech u Jablunkova vyřezal z lipového dřeva řezbář Pavel Kufa.
{phocagallery view=category|categoryid=117|imageid=2154}