Ostrava – Více než dvacet tisíc návštěv zaznamenali pořadatelé Noci kostelů 2011 v pátek 27. 5 v 85 kostelích a modlitebnách na území ostravsko-opavské diecéze. Od návštěvy sakrálních staveb neodradil ani prudký liják, který se během večera rozšířil na většinu území severní Moravy a Slezska. Zájem o prohlídku kostelů byl na řadě míst větší než v loňském roce. V průběhu noci došly v některých ostravských kostelích i Poutnické pasy, do kterých lze sbírat razítka všech třiceti míst ještě v průběhu celého roku. Své dojmy z letošní Noci kostelů můžete připsat na web www.nockostelu.cz
Krátce před šestou hodinou večer se v celé České republice, v Rakousku a na Slovensku rozezněly kostelní zvony. Ve stejnou dobu na řadě míst končila páteční večerní mše svatá. Nejinak tomu bylo také v ostravské katedrále Božského Spasitele. Věřící však hned z kostela neodešli, a zůstali sedět na svých místech. Do katedrály začali přicházet i první návštěvníci s Poutnickými pasy v rukou. Všechny přivítal otec biskup František Václav Lobkowicz, který připojil také modlitbu za město Ostrava.
Katedrála nabídla ve svém interiéru několik celovečerních výstav. Bylo možné nahlédnout do pracovních listů z výuky náboženství, obdivovat výšivky na bohoslužebných rouchách nebo krásu liturgických předmětů. Zájemci o netradiční pohled na loď kostela vystoupali po schodech na kůr k varhanám. Povívat se bylo možné také do sakristie nebo prožít chvíli ticha v křestní kapli. Během večera vystoupila s několika písničkami malá schola, mládež předvedla divadelní scénku o proroku Jonášovi a zazněl varhanní recitál. Pořadatelů nabídli zájemcům také komentované prohlídky.
Krátce po šesté hodině bylo rušno před kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie v Ostravě-Přívoze. Místní farnost zde v programu avizovala možnost slanění jedné z kostelních věží. Atrakce přilákala pozornost médií a na samotnou událost se vedle samotných lezeckých nadšenců vypravili novináři a fotografové. Ze slaňování však nakonec nebylo nic. Tým profesionálních hasičů, který měl atrakci zajišťovat, ji z obav o bezpečnost zrušil. Z věže se přece jen slaňovalo. Hasiči předvedli slanění pomocí lanovky. Když se postupně šest mužů v oranžových kombinézách spustilo z věže, nastoupili do dvou nákladních speciálů a odjeli. Kdo dorazil do Přívozu slaňovat až před sedmou večer, měl smůlu. „Hasiči to zakázali,“ vysvětloval každému místní farář P. Bogdan Stepień.
Vystoupat na věž šlo však bez problémů na řadě dalších míst v kraji. S velkým zájmem ji přijali návštěvníci dřevěného kostela sv. Kateřiny Alexandrijské v Ostavě-Hrabové. Strmými dřevěnými schody stoupaly a sestupovaly stále desítky lidí. „Můžete se podívat i na střechu kostela,“ vyzýval v mezipatře věže Vojtěch Hořínek a každému zasvítil do prostoru mezi trámy baterkou. Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské je přesnou replikou renesanční dřevostavby, která do základu vyhořela v roce 2002. Přímo ve věži visí dva zvony se jmény sv. František a sv. Klára od zvonaře Josefa Tkadlece z Halenkova na Vsetínsku. „Původní zvon se při požáru roztavil,“ vysvětluje každému, kdo přímo do zvonice dorazil, jedna z pořadatelek. „Zájem o náš kostel je tak velký, že nám už teď chybí Poutnické pasy. Měli jsme jich dvě stě, a už teď bylo v kostele více než čtyři sta lidí,“ hlásí krátce před devátou hodinou večer jedna z organizátorek prohlídky.
Po deváté večer se začíná stmívat a od Frýdku-Místku se valí na Ostravu černá mračna. V Paskově už silně prší. V kostele právě hraje a zpívá místní scholička. Žena u vchodu každému nabídne pohlednici místního kostela sv. Vavřince. „Noc kostelů máme u nás poprvé. Zatím přišlo sto šedesát lidí,“ říká pořadatelka a její kolega nás zve na občerstvení, které je připraveno na kůru. Chvíli se pokocháme krásnou barokní výzdobou kostelíka, uděláme pár snímků a jdeme ke vchodu. Právě odchází rodinka Svěrkošových z nedalekého Frýdku-Místku. Ptám se na dojmy. „Je to fajn akce. Loni jsme se zapojili jako pořadatelé v naší farnosti v Místku, letos jsme vyrazili poznávat kostely v okolí.“
Z Paskova nás do Ostravy provází už pořádný liják. Z kostela sv. Václava v centru Ostravy však vychází zástupy lidí. „Právě skončil koncert gregoriánské scholy. To jste přišli o hodně. Kostel byl úplně plný,“ říká místní farář Jan Plaček. Nejsme sami, kdo koncert nestihl. Stále přicházejí další a další návštěvníci. Dostanou razítko do pasu, prohlédnou si výstavky, vyslechnou zasvěcenou prohlídku a míří dál. „Tak tento kostel byl ze všech nejhezčí. To teda jo,“ baví se při odchodu z kostela muž a žena a oba s deštníky nad hlavou míří do deštivé noci, Noci kostelů, která ještě nekončí.