Frýdek-Místek – Stálou expozici o historii frýdecké farnosti a galerií pro výstavy uměleckých děl nabídne věž kostela sv. Jana ve Frýdku. Galerie věž bude slavnostně otevřena během letošní Noci kostelů v pátek 27. 5. v 18.00 hodin a navštívit ji bude až do 11. 9. 2011 vždy v pátek, sobotu a neděli. Projekt Zpřístupnění svatojánské věže byl realizován díky podpoře Nadace OKD, Moravskoslezského kraje a Statutární města Frýdek-Místek. Provoz Galerie věž zajistí sdružení Filip Neri. Vstupné do věže bude dobrovolné. Více na www.svatojanskavez.cz
Stálá expozice „Pohledy do dějin farnosti Frýdek“ situovaná v horní části svatojánské věže seznamuje prostřednictvím textového a obrazového materiálu se základní faktografií týkající se bohatých církevních dějin dříve samostatného města Frýdku a nejbližšího okolí. Informační panely jsou věnovány tematickým okruhům, jako jsou církevní správa Slezska, dějiny farního kostela sv. Jana Křtitele ve Frýdku a jeho nepřehlédnutelné věže, poutní místa na území farnosti, které reprezentují frýdecká bazilika Navštívení Panny Marie a dřevěná kaple Povýšení sv. Kříže nad pramenem v Hájku, další kostely a sakrální objekty ve Frýdku, Lískovci, Starém Městě a Panských Nových Dvorech.
Součástí expozice je několik trojrozměrných exponátů z depozitáře frýdecké farnosti. Většinou se jedná o unikátní, dosud nikdy nevystavené předměty, mezi nimiž si pozornost zaslouží např. fragment pozdně gotického kostelního portálu, barokní pískovcová plastika sv. Jana Nepomuckého či funkční zvon sv. Barbory z roku 1850.
Autorem scénáře stálé expozice je historik David Pindur působící v Muzeu Těšínska. Podklady pro stálou expozici byly získány nejen z bohatých sbírek Římskokatolické farnosti Frýdek nýbrž také z fondů Muzea Těšínska, Státního okresního archivu Frýdek-Místek a především ze soukromých sbírek.
Druhou součástí projektu „Zpřístupnění věže farního kostela sv. Jana Křtitele ve Frýdku“ iniciovaného Miroslavem Přikrylem ze sdružení Filip Neri je Galerie Věž. Koncepce galerie vyplynula přirozeně z charakteru samotného interiéru věže, a z reálných podmínek vymezujících možnosti instalace. Orientací na prostorové instalace v komunikaci s místem samotným – s jeho atmosférou, géniem loci – chceme oslovit umělce, pro které by tvorba pro konkrétní místo byla výzvou a inspirací zároveň. A také propojit výtvarné umění s dalšími uměleckými oblastmi.
První výstava ve věži s názvem „Dotknout se místa“ je současně prvním kontaktem umělce s tímto neobvyklým prostorem. „Oslovila jsem tvůrce obdařené mimořádnou vnímavostí pro dané místo, jejichž výtvarná tvorba osobitým způsobem rozvíjí reduktivní polohy umění blízké evropskému landartu a minimalismu, a hudební osobnosti, pro které je zajímavý prostor navozením nových podnětů,“ uvedla kurátorka galerie Dagmar Čaplyginová.
Svá díla ve věži vystaví sochař, akční umělec a tvůrce světelných instalací Pavel Korbička (1972), absolvent AVU, asistent v ateliéru Socha II (nefigurativní sochařství) Jan Ambrů z Fakulty výtvarných umění VUT v Brně a sochař Oldřich Morys (1983), letošního absolvent téhož ateliéru.
Další osobností je hudební skladatelka Lucie Vítková (1985). Vystudovala hru na akordeon na brněnské Konzervatoři, od roku 2008 studuje kompozici na Hudební fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.
Slavnostní večer uzavře 27. 5. mezi 23.15 a půlnocí hudební projekt elektroakustického uskupení Naimina ve složení Petr Mecner, Marek Šindelka, Igor Šelešovský a Daniel Meier.
Všichni představení umělci přistoupili k výlučnému prostoru svatojánské věže s velkým respektem a citlivostí. Název uměleckého projektu „Dotknout se místa“ naznačuje některé společné podněty prostupující jejich vzájemným setkáním v rozpětí výtvarného a hudebního umění.