Previous Next Play Pause
Prázdninové OKNO představuje letní diecézní hru a zve na poutě
Kluci a děvčata, rodiče i prarodiče, už je to tady! Začíná prázdninová hra pro celou rodinu – Po stopách gotiky!
Gotický kostel v Javorníku s unikátními freskami se otevírá veřejnosti
Biskupství chce vyrábět elektřinu pro farnosti, Charity i církevní školy
 Novinkami Otevřených chrámů 2024 jsou dřevěný kostel v Dolních Marklovicích na Karvinsku i fotogenický kostel na Borové pod Lysou horou

Javorník – Jeden z nejstarších kostelů ve Slezsku se otevírá veřejnosti. Po dvacetileté rekonstrukci v něm návštěvníci mohou obdivovat unikátní fresky z přelomu 13. a 14. století. Hned v den otevření – ve čtvrtek 13. června toho využily desítky místních obyvatel.

javornik

Fresky v kostele sv. Kříže příchozího ohromí. Foto: Ondřej Elbel

Památkářku Milenu Filipovou provázel javornický hřbitovní kostel podstatnou částí pracovního života až do současné penze. Věnovala se mu totiž ve své disertační práci. „Tento půvabný kostelík jsem si ke své závěrečné práci vybrala v roce 1979. Čas šel a později jsem pracovala zde v Javorníku na zámku. Kdosi mě tehdy oslovil, zda bych udělala stavebně-historický průzkum a mohla jsem svou dizertaci oprášit,“ vzpomíná Filipová. Její práce pomohla při prvních žádostech o finanční podporu z Ministerstva kultury.

Javornická farnost se spolu s ostravsko-opavským biskupstvím pustila do hlavní fáze oprav kostela kolem roku 2005. Nejprve se řešila střecha a sanktusník, posléze přicházely další opravy. Hlavní změnu ale přinesl archeologický výzkum, který odhalil pod omítkami gotické fresky. Celkově se v kostele v posledních dvou dekádách proinvestovalo na 15 milionů Kč – ze zdrojů Ministerstva kultury, města i církve. Na příběhu kostela je zřejmé, jak se měnily potřeby církve, liturgie i farní zvyklosti. Zatímco dnes odkryté fresky obdivujeme, kdosi je v minulosti zakryl a nahradil jiným prvkem, který se zdál důležitější. Například v renesanci to byly tribuny, které v kostele vyrostly a dnes po nich není ani památky.

Díky precizní restaurátorské práci dnes velkou část kostela znovu zdobí nástěnné malby apoštolů, biblických postav a také znaky vratislavských biskupů, se kterými je Javornicko úzce spojeno. Zámek Jánský vrch byl jejich letním sídlem, kostel sv. Kříže ale vznikl dávno před tím. Právě kolem kostelíka z 13. století vznikla první javornická zástavba, což souviselo s kolonizací území. Dnes se centrum města nachází o pár set metrů blíže v podzámčí. Tam stojí i farní kostel Nejsvětější Trojice, kde se odehrává většina života farnosti. Hřbitovní kostel bude proto sloužit spíše pro hosty odjinud.

„Věřím, že tento kostel bude místem pro všechny Evropany kolem nás,“ zmínila ve svém proslovu při slavnostním otevření chrámu starostka Javorníka Irena Karešová. Kostel sv. Kříže bude přístupný díky městskému infocentru, které na zavolání v předem daných hodinách nabídne prohlídku. Biskupství ostravsko-opavské tento kostel zařadilo do projektu Otevřené chrámy. Kostel se dá zařadit do větší skupiny slezských gotických kostelů, které dnes stojí na obou stranách česko-polské hranice. V okolí k nim patří třeba kostel v Bernarticích u Javorníka.

Hned po slavnostním otevření kostela začaly proudit do chrámu desítky místních, aby si jeho krásu po letech prohlédli na vlastní oči. Někteří už to mohli stihnout během Noci kostelů loni v červnu. To ale zatím nebyly všechny práce dokončené a v kostele scházelo například osvětlení. Díky němu teď fresky ještě více září.

Pohled na dobře udělanou práci udělal radost i emeritní památkářce Mileně Filipové. „Je to dar. Jsem bez sebe z toho, že zde mohu vnímat krásu budovy spolu se skvělou hudbou,“ poděkovala organizátorům, že pozvali kytaristu Štěpána Raka, který při slavnostním otevření zahrál tři skladby. Potěšená byla také památkářka Eva Pulkrtová. „Před pěti lety se mě herec Alfred Strejček zeptal, co se mi v mé práci památkářky líbilo nejvíce. Uvědomila jsem si, že právě práce na tomto kostele. Já jsem s tímto kostelem roku 1998 začínala a asi s ním budu i končit,“ sdílela se Eva Pulkrtová v kostele. Doplnila též, že kostel zatím neodkryl některá svá tajemství, což je výzvou zejména pro historiky.

Biskupství ostravsko-opavské při slavnostním otevření zastupoval Miroslav Hurník ze Stavebního oddělení. Poděkoval za spolupráci archeologům, památkářům, městu Javorník i farnosti, kterou spravuje kongregace salvatoriánů. Zmínil také místní minulé duchovní správce - zesnulého P. Piotra Niewiadomského SDS, P. Krzysztofa Ryżka SDS a současného faráře P. Tomasze Sałagu SDS.

Informace o možných prohlídkách kostela podá Městské informační centrum Javorník.

 javornik2

Stříhání pásky při otevírání kostela. Druhý zleva jesenický děkan P. Stanislav Kotlář. Třetí zprava Miroslav Hurník za Biskupství ostravsko-opavské. Foto: Ondřej Elbel

Pin It