Previous Next Play Pause
Květnové OKNO doprovází bonus pro čtenáře: Poutnické novinky
 Novinkami Otevřených chrámů 2024 jsou dřevěný kostel v Dolních Marklovicích na Karvinsku i fotogenický kostel na Borové pod Lysou horou
Jaké projekty letos podpoří Pastorační a Stavební fond?
Čas pro naslouchání i modlitbu: Večery milosrdenství v Ostravě
Spouštíme projekt Varhany pro Ostravu. Dejme ostravské katedrále nástroj, na jaký čeká už 140 let

Diecéze – Květnové OKNO vychází s dvojnásobným počtem stránek. Kromě obvyklého informačního servisu uvnitř najdete také Poutnické novinky – magazín k Noci kostelů, která se v celém Česku uskuteční v pátek 7. června. Jaká témata květnové Okno otevírá?

OKNO kveten

Hned na stránce č. 2 zveme k Týdnu pro rodinu, který v naší diecézi koordinuje Centrum pro rodinu a sociální péči. CPR upozorňuje jak na Pouť rodin na Maria Hilf, tak na nejrůznější přednášky v Opavě nebo v Třinci. Psaní úvodníku se tentokrát zhostil jeden člen společenství Eucharistická hodina, které bude mít v sobotu 18. května svou pouť v Ostravě – u sv. Václava.

Rubrika „Zpravodajství“ se ohlíží za víkendem se Zvony míru pro Evropu a přináší dosud nezveřejněné citace. V Okně jsme otiskli třeba svědectví paní Anette Matrai z Grötzingenu, odkud se vrátil zvon do Píště. Své dojmy z víkendu popsal pro OKNO také německý biskup Gerhard Schneider. Pozornost věnujeme také výročí 330 let obrazu Panny Marie Fryštátské, které si v Karviné připomenou v sobotu 11. května. V půli května oslavíme slavnost Seslání Ducha svatého. V duchu Letnic se teď desítky mladých účastní Školy Ducha svatého, kterou pro ně přichystalo Diecézní centrum pro mládež spolu s biskupským vikářem P. Danielem Víchou. Co jim Škola Ducha svatého přináší? Zeptali jsme se v anketě. V Okně se více dozvíte také o pěstounství, což je další oblast rodinného života, které se naše Centrum pro rodinu a sociální péči věnuje. Podíváme se také na oderskou střední školu sv. Anežky, kde devět studentek přijalo v dubnu svátost biřmování a tři další byly o Velikonocích pokřtěny.

Dvoustránkový rozhovor jsme pro čtenáře připravili na Maria Hilf – poutním místě Panny Marie Pomocné. Technický zaměstnanec tohoto místa Josef Nastálek v rozhovoru svědčí o tom, jak se k práci na Maria Hilf dostal. Prozradíme, že souvisí i s jeho obrácením a pěší poutí na Maria Hilf. Velmi osobní je také rubrika Tajemství víry, kterou napsala Marie Zdráhalová, která v dubnu prožila své panenské zasvěcení. O rozlišování tohoto povolání a čekání na Boží odpověď píše ve svém svědectví.

I tentokrát přinášíme rubriku Inspirace s příběhem z některé farnosti. V měsíci květnu se podíváme do Trnávky, kde kopřivničtí skauti přebudovali starou faru do podoby skautského centra. V sobotu 25. května slavnostně zahájí ostrý provoz a poděkují Bohu za úspěšně zvládnutou stavbu. Více o jejich příběhu se dočtete na poslední dvoustraně OKNA. V rubrice Osobnost víry pak spolupracovník redakce Libor Rösner nabízí příběh ženy – literátky, která určitou dobu svého života prožila také na území naší diecéze. Řeč je o Jarmile Glazarové a jejím setkání s Kristem.

Poutnické novinky nabídnou 24 stran čtení nejen o programu Noci kostelů, ale též o novém ročníku Otevřených chrámů nebo projektu Hledám Boha. Součástí magazínu je také rozhovor s hercem Filipem Březinou, který pochází z Ostravy, nebo také reportáž z Bystřice u Třince, kde vás vezmeme do katolického i evangelického kostela a do Etnografického muzea.

Květnové OKNO můžete získat ve svých farnostech a také v Karmelitánském knihkupectví v Ostravě a Opavě (případně též v jesenickém Knihkupectví Domeček). Starší čísla najdete v archivu ZDE.

Pin It