Previous Next Play Pause
"Drahý dědečku, drahá babičko..." Církev poprvé slaví Světový den prarodičů a starých lidí
Najít životní cestu pomáhá mladým kurz Samuel
Křesťanský ekumenický web signály.cz připravil vzdělávací semináře pro mládež
Nemocniční kaplani nabízejí své služby i lékařům, zdravotníkům a rodinným příslušníkům

Ostrava – Církve zpřístupní během turistické sezóny tři desítky kostelů, kaplí a poutních míst v Moravskoslezském kraji. Čtvrtý ročník projektu Otevřené chrámy nabídne také vyhlídku ze tří kostelních věží. Projekt z důvodu nouzového stavu skončil v neděli 11. 10. 2020. 


CvilinLetecky


Projekt ostravsko-opavského biskupství finančně podpořil Moravskoslezský kraj a záštitu nad ním převzal 1. náměstek hejtmana Lukáš Curylo. „Projekt nabídne prohlídku sakrálních památek mimo pravidelné bohoslužby. Například bude možné si prohlédnout kostel sv. Josefa ve Slezské Ostravě s gotickým deskovým obrazem Panny Marie Karmelské,“ uvedl náměstek Lukáš Curylo.

Není to však jediná církevní památka v Ostravě, kterou bude možné během turistické sezóny navštívit. Lidé se mohou přijít podívat do katedrály Božského Spasitele, gotického kostela sv. Václava i evangelického kostela z červených cihel v centru města. Kristův kostel je jedním ze dvou evangelických kostelů, které se do projektu zapojily. Druhou stavbou je kostel Českobratrské církve evangelické v Suchdolu nad Odrou.

Mezi novinky letošního ročníku Otevřených chrámů patří dřevěný kostel sv. Michaela Archanděla v Řepištích, který se v posledním roce opravoval a do projektu se zapojí po dokončení rozsáhlé rekonstrukce za 11 milionů korun. Náklady na obnovu kostela kryje dotace EU z programu IROP (10 mil. Kč) a o zbylé náklady se dělí Římskokatolická farnost Vratimov, Moravskoslezský kraj a obec Řepiště.      

 „Kostel při opravě dostal nový dřevěný šindel a dokončují se restaurátorské opravy mobiliáře včetně varhan. Hotovo bude do konce června letošního roku,“ upřesnil projektový manažer biskupství. Řepišťský kostelík dostane také dva nové zvony.

Do projektu Otevřené chrámy jsou zapojeny celkem čtyři dřevěné kostely v diecézi. Vedle Řepiště je to kostel Všech svatých v nedalekých Sedlištích u Frýdku-Místku, kostel sv. Antonína Paduánského na Prašivé a kostel sv. Prokopa a Barbory v Kunčicích pod Ondřejníkem.

Kostelní věže budou zpřístupněny stejně jako v loňském roce ve farním kostele sv. Martina v Krnově, na kostele sv. Hedviky v Opavě a turisté mohou vidět město Frýdek-Místek ze Svatojánské věže farního kostela sv. Jana Křtitele ve Frýdku.

 

Více k projektu Otevřené chrámy s termíny pro veřejnost najdete na www.doo.cz/otevrenechramy

Ilustrační foto: Poutní kostel na Cvilíně u Krnova/Konvent minoritů v Krnově

Pin It