Krnov/ Horní Hlohov – Ve čtvrtek 9. srpna se uskuteční cyklopouť z Krnova do polského Horního Hlohova (Głogówek), která spojí minoritské kláštery v těchto městech. Půjde o symbolickou připomínku dvou minoritských misionářů z Polska, kteří byli právě 9. srpna 1991 zavražděni teroristy v peruánském Pariacotu. Oba byli 5. prosince 2015 beatifikováni.

 

O. Michał Tomaszek (nar. 1960) a o. Zbigniew Strzalkowski (nar. 1958) byli polští minoritští kněží, kteří položili život pro Krista na misiích v Peru, kde je ve městě Pariacoto zastřelili 9. srpna 1991 příslušníci teroristické organizace Sendero Luminoso (Světlá stezka). Jejich smrt byla uznána jako mučednická, a proto byli (spolu s diecézním knězem Alessandrem Dordim, zabitým stejnými teroristy o dva týdny později) 5. prosince 2015 na stadiónu v peruánském městě Chimbote kardinálem Angelem Amatem jménem papeže Františka prohlášeni za blahoslavené. Více o nich zde.

Uctít se je rozhodli jejich spolubratři v Krnově a Horním Hlohově (Głogówek), a to cyklopoutí, jež začne u krnovského kláštera a po více než 40 km skončí u kláštera minoritů v Głogówku. Tato obdoba Memoriálu otce Jožky, tj. běžeckého závodu ve Stěbořicích, bude mít svůj počátek v 9.00, předpokládaný příjezd účastníků „Franciszkańskiego Rajdu Rowerowego“ do cíle bude ve 12.00, kdy začne mše sv. ke cti obou mučedníků. Návrat je naplánován na 13.30, přičemž bude možné využít připraveného autobusu.