Hukvaldy - Slavnostní průvod s kočáry taženými koňmi zahájil v neděli 8. října oslavu 450. výročí založení obory Hukvaldy. Rozsáhlý areál pod zříceninou hradu slouží k chovu daňků, muflonů a černé zvěře. Ostravsko-opavské biskupství, které je již tři roky jejím vlastníkem, provozuje v oboře prostřednictvím odboru Biskupské lesy také rybníkářtví, včelařství a myslivost. Právě jeden z odlovených kusů daňčí zvěře se stal ozdobou Svatohuberstké mše svaté, kterou u příležitosti oslav celebroval v přírodním amfiteátru biskup František Václav Lobkowicz a pomocný biskup Martin David.

Dříve než trubači rozezněli lesní rohy při bohoslužbě, zazněly fanfáry na počest lovce jubilejního daňka. Přímo v oboře jej ulovil MUDr. Pavel Piler. Pasování lovce se ujal oborník Milan Koutný. Většina ze statisíců návštěvníků, kteří oboru ročně navštíví, však nepřijíždí na Hukvaldy kvůli trofejím. Cílem je jedinečná procházka lesoparkem. Návštěvníci ji však prožívají různými způsoby, jak ve své promluvě upozornil biskup Martin David.


„Dělím je na čtyři skupiny. Tzv. hluchoslepé, kteří oborou procházejí se sluchátky na uších a tmavými brýlemi,“ upozornil biskup Martin. Druhou kategorii pojmenoval „Páni a Paní tvorstva“. To jsou lidé, kteří bezohledně projíždějí oborou na kolech i přesto, že je to jasně zakázáno. Svou nadřazenost projevují také tím, že odhazují odpadky mimo připravené koše. Další skupinou, která oboru navštěvuje především v nočních hodinách - jsou „dobrodruzi“. "Svítí baterkami do krmelišť nebo si dělají selfíčko u lišky Bystroušky," podotkl biskup Martin. Nejčastějšími hosty jsou však naštěstí pro oboru i její správce lidé, kteří obdivují její krásu. „Takových je Bohudíky většina. Přicházejí do obory s obdivem, žasnou nad krásou staletých kořenů buků pod hradem a majestátností zvěře. Jsou to lidé, kteří dokáží chodit po špičkách, protože ví, že jsou tady hosté,“ dodal biskup Martin, který s odkazem na nedělní liturgická čtení přirovnal oboru k vinici, o níž se musí neustále pečovat. Při procházkách krajinou pak můžeme vnímat okolo sebe dílo, které po sobě zanechaly generace lesníků a oborníků, ale také žasnout nad krásou Boží moudrosti, která je vepsána do přírody.

Po mši svaté se účastníci oslav, kterých se i přes deštivé ráno, sešlo okolo tří set, shromáždili u nově instalovaného památníku k 450. výročí. Pamětní desku připomínající její založení v roce 1567 olomouckým biskupem Vilémem Prusinovským, odhalili společně biskup František a biskup Martin. Pomocný biskup u památníku ještě vysadil mladý stromek dubu a totéž učinil i ředitel biskupských lesů Libor Konvičný. U památníku zazpívaly myslivecké písničky děti ze souboru Lašánek, který působí při Základní škole Hukvaldy.

 

Foto: Pavel Zuchnický, video: Jaroslav Pešat

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/2pbpfXWmt_M" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Uložit