Opava – Již třináctý ročník Mezinárodního festivalu duchovní hudby začíná na svátek sv. Václava v Opavě. Pěvecké sbory do Opavy a okolních obcí pozvala umělecká agentura Karla Kostery. Legendárního sbormistra, který se v tomto roce dožívá 82 let, podpořil ministr kultury Daniel Herman, biskup František Václav Lobkowicz i opavský primátor Radim Křupala.

Festival, na němž jednou za dva roky vystupují pěvecké sbory z České republiky i zahraničí, uspořádal Karel Kostera poprvé v roce 1992. Zpěv a hraní na varhany jej však provázejí od dětství. Pravidelně doprovázel hrou na varhany bohoslužby v kostele sv. Anny ve Slavkově u Opavy od svých deseti let. Později se začal věnovat zpěvu a stal se sbormistrem chrámových sborů ve Stěbořicích, Opavě nebo v Bílovci.

Opavský festival duchovní hudby je zajímavý tím, že díla klasiků zaznívají nejen při samostatných koncertech, ale jsou součástí bohoslužeb. Nejinak tomu bude při samotném zahájení na svátek sv. Václava. Bohoslužba začíná ve čtvrtek 28. září v 18.00 hodin v kostele sv. Vojtěcha. Celebrovat ji bude opavský farní vikář P. Aleš Písařovic a o hudební doprovod se postará Chrámový sbor Opava s dirigentem Karlem Kosterou.

V neděli 8. října zazpívá v kostele sv. Vavřince ve Štáblovicích Pěvecký sbor katedrály Krista Krále z Katovic, který vede Krysztof Kaganiec. Sbor vystoupí během bohoslužby, kterou od 9.30 hodin slouží místní farář P. Rudolf Friedl. Ve stejný den vystoupí katovický sbor v kostele sv. Petra a Pavla v Hradci nad Moravicí. Koncert začíná v 15.00 hodin. Kromě polských sboristů se představí také místní chrámový sbor pod vedením Miloše Stoklasy.

Mezinárodní zaměření festivalu rozšíří v pondělí 9. října varhanní koncert v konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie v Opavě. Od 19.00 hodin zde účinkuje slovenský varhaník Štefan Ternóczky. V jeho repertoáru jsou díla E. Gigouta, J. S. Bacha, P. I. Čajkovského, M. Drubreho a dalších komponistů.

V pátek 13. října zazpívá v kostele sv. Hedviky Opavský středoškolský pěvecký sbor Luscinia a Pěvecké sdružení slezských učitelek, které diriguje Jiří Slovík. V neděli 15. října bude v kostele sv. Hedviky mše svatá, kterou bude sloužit opavský děkan P. Jan Czudek. Při bohoslužbě vystoupí Schola konkatedrály Panny Marie a Opavský chrámový sbor.

Koncert je na programu také v sobotu 21. října od 17.00 hodin v minoritském kostele sv. Ducha v Opavě. Pořadatelům se podařilo pozvat několik dětských pěveckých a chlapeckých sborů. Vystupovat bude Dětský pěvecký sbor Kolibříci z Církevní základní školy sv. Ludmily pod vedením Jany Larischové, Opavský chlapecký sbor vytvořený žáky Církevní základní školy sv. Ludmily z Opavy-Jaktaře a Základní školy Vrchní v Opavě-Kateřinkách. Chlapecký sbor vede sbormistr Karel Kostera. Během večera vystoupí také host z Prahy - Chlapecký pěvecký sbor Bruncvík jehož sbormistrem je Lenka Pištěcká.

V neděli 22. října zazpívá Chlapecký pěvecký sbor Bruncvík také při mši svaté v kostele Narození Panny Marie ve Stěbořicích. Sloužit ji bude místní duchovní správce P. Klement Rečlo a kromě hostů z Prahy při bohoslužbě vystoupí také místní Chrámová schola pod vedením Anežky Štukavcové a Pěvecký sbor Stěbořice se sbormistrem Karlem Kosterou.

Dětský pěvecký sbor Bruncvík čeká od 14.00 hodin ještě koncert v kostele sv. Anny ve Slavkově, při němž vystoupí také Dětské pěvecké sbory, které působí při Základní škole Slavkov.

Součástí každého ročníku Mezinárodního festivalu duchovní hudby v Opavě je setkání s hostem, který usedne do tzv. křesla pro hosta. Nejinak tomu bude také letos. Program v sále Knihovny Petra Bezruče začíná v sobotu 29. října v 15.00 hodin a Karel Kostera na festival pozval legendárního herce Josefa Somra. Během odpoledne bude také prostor pro muziku. Na housle zahraje Jan Jouza, kterého na klavír doprovodí Daniel Wiesner. Oba pražské umělce doplní svým sopránovým hlasem sólistka Slezského divadla v Opavě Tereza Kavecká.

Festival končí v neděli 5. listopadu v kostele sv. Vojtěcha. Bohoslužba zde bude sloužena od 18.00 hodin u příležitosti 70. výročí od znovuvysvěcení kostela po válečné rekonstrukci. Při bohoslužbě bude zpívat Opavský chrámový sbor a orchestr s dirigentem Karlem Kosterou.