Ostrava - Požehnáním praporů městských obvodů, armády, hasičů, skautů, sportovních organizací a dalších složek podílejících se na životě města završilo v sobotu 9. září mši svatou na Masarykově náměstí v Ostravě. Bohoslužbu celebroval biskup František Václav Lobkowicz společně s pomocným biskupem Martinem Davidem a emeritním arcibiskupem Katovic Damianem Zimońem. Slavnosti se zúčastnil primátor města Tomáš Macura a další čelní představitelé Ostravy a Moravskoslezského kraje včetně duchovních z nekatolických církví. Náměstí zaplnilo více než tisíc lidí.

Bohoslužbu na poděkování za 750 let města Ostravy iniciovalo samo vedení města a zakomponovalo ji do programu dvoudenních oslav. O dnešním krajském městě se poprvé ve své závěti zmínil v roce 1267 biskup Bruno ze Schauenburku. Během celého roku probíhají aktivity připomínající toto kulaté výročí. Oslavy vyvrcholily o víkendu tzv. Historickým rejem na Slezskoostravském hradě, Černé louce a Masarykově náměstí.

Biskup František Václav Lobkowicz ve své promluvě zmínil, že město netvoří jen jeho historie a budovy, ale především lidé, kteří v něm žijí a vytváří mezi sebou vztahy. „Historie tohoto města je bohatá. Nejméně 750 let tady žijí lidé, kteří mají něco společného. Není to však jen vztah k budovám, co vytváří vztah k místu, kde žijeme, ale je to vztah ke spoluobčanům,“ řekl biskup Lobkowicz. „Máme společnou historii, ale i současnost,“ dodal biskup, který zdůraznil, že město bude mít pěknou atmosféru, když nebudeme lhostejní k druhým.

Na snímku: Pomocný biskup Martin David žehná praporům více než dvaceti zájmových organizací a veřejných institucí, které se podílejí na životě města. Foto: Pavel Siuda

Fotogalerie ze mše svaté na stránkách Člověk a víra.

Fotogalerie ze slavnosti na stránkách Člověk a víra.

Foto: Pavel Siuda