Guty – Zkázu dřevěného kostelíka v Gutech u Třince mají na svědomí žháři. Policie z úmyslného zapálení národní kulturní památky obvinila tři podezřelé. „Mohu potvrdit, že jsme sdělili obvinění třem osobám české národnosti za obecné ohrožení. Jsou to tři muži. Jeden je mladistvý," informoval v pátek 4. srpna novináře ředitel krajského ředitelství policie Tomáš Kužel. Další podrobnosti ani motiv nechtěl komentovat.

S variantou úmyslného založení požáru pracovali policisté již v den shoření kostela Božího Těla. Na místo vyslali specialisty a téměř dvě desítky uniformovaných policistů, kteří metr po metru pročesávali okolní les a přilehnou louku. „Do pátrání se zapojil také psovod se speciálně vycvičeným psem na vyhledávání akcelerantů,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Sikorová.

Kriminalisté se zaměřili na zjištění způsobu vznícení kostela. Vedle úmyslného zapálení a nedbalostního jednání pracovali také s verzí technické závady. Krajský ředitel policie Tomáš Kužel druhý den po požáru naznačil, že kostel zapálili žháři. Nyní jsou již obviněni. Dvěma plnoletým hrozí maximálně patnáctileté tresty vězení. Motiv jejich činu policie zatím nezná.