Ostrava – Na šest let společného působení v pražské arcidiecézi vzpomíná v den smrti kardinála Miloslava Vlka ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz. „Moc rád na něj vzpomínám, šest let jsem s ním byl v Praze jako jeho pomocný biskup. On mě vlastně vyškolil na biskupa,“ uvedl biskup Lobkowicz.

Ve stálém kontaktu s kardinálem byl i po svém jmenování prvním sídelním biskupem ostravsko-opavské diecéze v roce 1996. Kardinál Vlk také diecézi vedenou biskupem Lobkowiczem několikrát navštívil. V dubnu roku 2003 byl přítomen třídennímu jednání České biskupské konference v Krnově.

„Byl jsem s ním v kontaktu do posledních dnů. Volal jsem mu, ještě když byl ve špitále,“ dodal biskup Lobkowicz. Velkým a posledním společným zážitkem byla návštěva Říma v září loňského roku u příležitosti 20. výročí diecéze. „Navštívili jsme spolu papeže Benedikta XVI. a koncelebrovali mši svatou v bazilice sv. Petra,“ zavzpomínal biskup Lobkowicz, který se chystá na kardinálův pohřeb. „Budu-li živ a zdráv, tak bych do Prahy vyrazil,“ řekl biskup, který je v současné době na lázeňském léčebném pobytu mimo svou diecézi.

Biskup Lobkowicz při mši svaté v kardinálem Miloslavem Vlkem v bazilice sv. Petra v Římě 28. 9. 2016. Foto: P. Petr Kuník