Poslední zprávy

Olomouc - Dnes v podvečer začíná Celostátní setkání mládeže v Olomouci, na kterém budou přítomni oba naši biskupové – jak diecézní František Václav Lobkowicz, tak pomocný Martin David.

„V něm zapusťte kořeny, na něm postavte základy.“ (Kol 2,7)

Dnešní čtení jsou (jako vždy) nebezpečná. Nebezpečná ve smyslu možná nechtěných následků. Vždyť běžně velmi neradi měníme svůj život...

Frýdek-Místek/ Ostrava – Ve dvou městech ostravsko-opavské diecéze (ve Frýdku-Místku a Ostravě) se zastaví účastníci 20. cyklopoutě „Na bicykli za život“. Jedná se o akci pořádanou slovenským prolife sdružením Život jako dar, která začne v neděli 13. srpna v Košicích a zakončena bude 2. září v Praze. Akci podporuje i české Hnutí Pro život ČR.

Spálov/Klokočůvek – Farnost Spálov zve o víkendu 11. až 13. srpna na poutní místo Panna Maria ve skále/Maria Stein. Duchovní program vyplní v sobotu 12. srpna bohoslužba, přednášky a vystoupení hudební skupiny Maran Tha. Hlavním celebrantem mše svaté, která začíná v 10.00 hodin, bude slovenský kněz P. Marián Kuffa. Během dne bude možné podpořit nemocného Jakuba, který trpí onkologickým onemocněním. Lékařský tým bude hledat vhodné dárce kostní dřeně.

Ostrava – Kostelík Božího Těla v Gutech u Třince, který ve středu 2. 8. vyhořel po žhářském útoku, zůstává ve vzpomínkách těch, kteří jen pravidelně navštěvovali nebo si jej prohlédli jako turisté. Na závěr oprav, které probíhaly v letech 2011 až 2013, byl interiér kostela důkladně fotograficky zdokumentován. Virtuální prohlídka, která je snadno dostupná na internetu, zachovala pro budoucí generace to, co plameny nenávratně zničily.

Ostrava – Dřevěný kostelík Božího Těla v Gutech u Třince, který vyhořel ve středu 2. srpna po žhářském útoku, bude obnoven. Na tiskové konferenci o tom dnes informoval novináře ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz. Výstavbu nového kostela by měla uhradit pojistka. Obnova interiéru a pořízení nového mobiliáře bude hrazeno z dalších zdrojů včetně veřejné sbírky, kterou vyhlásilo Město Třinec. Biskupství odhaduje, že by kostel mohl v Gutech stát již za dva roky.

Guty – Na první mši svatou u spáleniště kostela Božího Těla v Gutech u Třince přišlo v neděli 6. srpna tři sta lidí. Modlili se, plakali, ale také vzpomínali na to, co hezkého v kostelíku zažili. Pro mnohé z nich to byl druhý domov. Jedním z těch, kdo na mši svatou přijel až z Brna, byl redaktor časopisu řádu minoritů Immaculata bratr Bogdan Heczko. V Gutech totiž vyrůstal a v dřevěném kostelíku ministroval. Také při nedělní bohoslužbě přisluhoval knězi, který se snažil utěšit žal přítomných.

„V něm zapusťte kořeny, na něm postavte základy.“ (Kol 2,7)

Tuto neděli si můžeme opět lépe připomenout smysluplnou skladbu liturgických čtení. Evangelium (Mt 17,1-9) je událost; druhé čtení (2 Pt 1,16-19) odhaluje její význam; první je završením události ve věčnosti (Dan 7,9-10.13-14). Žalm (Ž 97,1-2.5-6.9) je oslavou zjevujícího se Boha, a verš před evangeliem (Mt 17,5b) je praktickou aplikací. Stojí za to si přečíst tyto texty v uvedeném pořadí a přitom s napětím očekávat, co Bůh čtenáři, tedy tobě, obzvláště položí na srdce.

Guty – Když odcházeli věřící v neděli 30. července z kostela Božího Těla v Gutech u Třince, netušili, že je to naposled. Jejich milovaný kostelík, který byl postaven v roce 1563, zničil v noci z 1. na 2. srpna požár založený třemi žháři. Na místě zůstal jako memento jen misijní kříž s korpusem ukřižovaného Krista. Právě před tímto symbolem se chtějí věřící opět setkat. V neděli 6. srpna bude před troskami kostela sloužena v 11.00 hodin mše svatá.

Guty – Zkázu dřevěného kostelíka v Gutech u Třince mají na svědomí žháři. Policie z úmyslného zapálení národní kulturní památky obvinila tři podezřelé. „Mohu potvrdit, že jsme sdělili obvinění třem osobám české národnosti za obecné ohrožení. Jsou to tři muži. Jeden je mladistvý," informoval v pátek 4. srpna novináře ředitel krajského ředitelství policie Tomáš Kužel. Další podrobnosti ani motiv nechtěl komentovat.