Senioři

Prázdniny se blíží ke konci a brzy začne školní rok nejen pro děti a studenty, ale také pro seniory. Je pro vás připravena celá řada aktivit a programů. Stačí jen si vybrat.

Na měsíc září jsou připraveny tyto akce:

4. září od 9 hodin proběhne na biskupství setkání Klubu aktivních seniorů, tentokrát s tématem "Bylinková zahrádka".

6. září od 9 hodin na biskupství se setkají animátoři farních společenství seniorů. Na programu bude mše svatá, přednáška P. ThLic. Petra Smolka a následovat bude distribuce nových pracovních materiálů pro školní rok 2018-19. Tématem jsou "Ježíšova podobenství". Animátoři a jejich přátelé se seznámí s novými materiály a naučí se s nimi pracovat.

12. září od 9 hodin se usktuteční setkávání nad biblickými texty Lectio divina. Zveme všechny, kdo chtějí lépe pochopit biblické texty. S sebou si vezměte Nový zákon. Setkání vede kaplan pro seniory P. Roman Janáč CSsR.

13. září se můžete těšit na vycházku na překrásný zámek Raduň. Bližší informace budou dodány později.

20. září proběhne od 9 hodin na biskupství již tradiční Den s Biblí, letos s tématem "Mládež v Bibli". Setkání povedou P. Doc. Petr Chalupa, Th.D., ředitel Českého katolického biblického díla, a PhDr. Marie Klašková. Na programu bude mše svatá a následovat bude praktická práce s vybranými biblickými texty.

26. září srdečně zveme na 4. pouť seniorů, tentokrát do baziliky Navštívení Panny Marie ve Frýdku. Na programu bude od 9. 30 hodin mše svatá, další program bude na zámku ve Frýdku: přednáška manželů Zajíčkových na téma "Co potřebují naše děti a vnoučata". Na závěr se můžete těšit na vystoupení Dětského folklorního souboru Ostravička. Přihlášky do 21. září na těchto kontaktech: M. Göttlicherová, tel. 731534062, nebo L. Kaňoková, tel. 734876497.


V časopisu OKNO došlo k chybě, za kterou se omlouváme.Ve čtvrtek 14. června od 9 hodin srdečně zveme na závěrečnou přednášku na téma: "Žehnejte a neproklínejte", kterou připravil P. PaedDr. Marcel Puvák. Po přednášce cca od 11 hodin budeme společně slavit děkovnou mši svatou v kostele sv. Václava. Na závěr budou účastníkům předány pamětní listy. Těšíme se na společné setkání.


 

V úterý 29. května v 9 hodin se v kostele sv. Václava v Ostravě sešli senioři z různých koutů diecéze, aby slavili mši svatou na zahájení již 11. diecézního setkání seniorů. Mši svatou celebroval otec biskup František spolu s kaplanem pro seniory P. Romanem Janáčem, P. Janem Vechetou a hostem P. Romanem Kubínem z Brna.

Po mši sv. se všech 85 účastníků odebralo na biskupství, kde již čekalo občerstvení. Během této přestávky se mohli senioři nejen občerstvit, ale také si popovídat.

Hostem setkání byl P. Mgr. Roman Kubín, biskupský delegát pro pastoraci v brněnské diecézi. Ve své přednášce se zaměřil především na mezigenerační vztahy. Hovořil o vztazích mladých a starších v rodině i ve společnosti. Zdůraznil, jak je důležité se vzájemně chápat a pracovat na dobrých vztazích.

Závěr diecézního setkání patřil studentům z biskupského gymnázia z Ostravy-Poruby. Připravili si pásmo písní, které bylo proloženo biblickými citáty. Jejich vystoupení mělo velký úspěch, mnozí účastníci zpívali spolu s nimi.

Co dodat na závěr? Setkání se vydařilo a můžeme se společně těšit na další zase za rok.


 

Ve čtvrtek 24.5. se senioři z naší diecéze vydali na vycházku do Fryčovic u Frýdku - Místku. Bohužel prohlídku kostela museli oželet kvůli výměně kostelních oken. Putovali do obory Sovinec. Zdejší pan starosta jim popovídal o vzniku obory a o jejích zajímavostech. Následovala procházka krásnou přírodou, byl to přímo balzám na nervy. Cestou sledovali účastníci tabule, kde se mohli blíže dovědět o zvířatech a také o rostlinách ve zdejší oboře. Zvířátka byla sice schovaná, ale i tak to byla velice příjemná procházka. Po dobrém obědě se senioři vydali na zpáteční cestu k domovu.Škoda jen, že nebyla větší účast. Tak snad příště.


 

Zveme všechny seniory a jejich přátele na tradiční, již 11. diecézní setkání seniorů v Ostravě, které se koná v úterý 29. 5. 2018 v budobě biskupství ostravsko-opavského.

Nezapomeňte, že setkání začíná mší sv. v kostele sv. Václava v 9:00 hodin!

Program a podrobnosti jsou uvedeny na plakátu, vytvořeném pro toto setkání.


 

Seniorům se v diecézi věnuje Centrum pro rodinu a sociální péči. Pro seniory a střední věk nabízíme programy v těchto oblastech: duchovní, vzdělávací (Akademie pro třetí věk, diecézní setkání seniorů), volnočasové (vycházky, tvořivá činnost), aktivizační (Kluby aktivních seniorů) i mezigenerační.

Naším posláním je
- zkvalitnění života seniorů
- aktivní zapojení do společnosti i církve
- vytváření společenství a vzájemné poznávání
- vzdělávání
- duchovní život
- posilování mezigeneračních vztahů

Programy jsou určeny
- lidem středního a důchodového věku
- k společnému setkávání
- pro vzájemné povzbuzení a podporu
- pro příjemné strávení času se zajímavým programem

 

Kontakty:
Mgr. Marie Göttlicherová, mobil: 731 534 062, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Mgr. Ludmila Kaňoková, mobil: 734 876 497, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Adresa kanceláře:
Biskupství ostravsko-opavské, Centrum pro rodinu a sociální péči, Sadová 606, 738 01 Frýdek - Místek


 

Ostrava - Pravidelné setkání Klubu aktivních seniorů v březnu. Téma březnového setkání bylo Josef Lada a jeho sedmičky.